Dopřejte svému lopatkovci domácí elixír, po kterém poroste jako splašený a pravidelně pokvete

Nabušený elixír pro lopatkovec umícháte za 5 minut

Lopatkovec, zvaný někdy také toulcovka, je mezi milovníky pokojových rostlin velmi oblíbený. Ne vždy se mu však daří tak, jak byste chtěli. Pokud ho však pohnojíte hnojivem z odpadu, budete překvapeni, jakou krásou vás brzy obdaruje.

Ideálním hnojivem jsou skořápky ořechů. Ty obsahují vápník, hořčík a další stopové prvky, které jsou pro rostliny důležité. Tyto živiny mohou být rostlinám dodávány několika způsoby. Často se jen skořápky rozdrtí a přidají do půdy, ovšem připravit si lze i tekuté hnojivo.

Jak hnojit lopatkovec, aby kvetl

Skořápky ořechů (nejenom z těch vlašských, ale kupříkladu i z mandlí, pekanových ořechů apod.), jsou cenným zdrojem živin pro všechny rostliny Obsahují několik základních živin, které jsou prospěšné pro růst rostlin, včetně hořčíku, dusíku a fosforu.

Hořčík je důležitou součástí rostlinných buněk a používá se jako zdroj energie. Dusík je klíčový pro růst a vývoj listů, stonků a kořenů a je klíčovou složkou chlorofylu. A fosfor je důležitý pro vývoj kořenů a kvetení. Skořápky ovšem obsahují další důležité stopové prvky, jako je vápník, hořčík a draslík, které jsou nezbytné pro celkové zdraví rostlin.

Jak vyrobit hnojivo ze skořápek ořechů

Chcete-li použít skořápky ořechů jako přírodní hnojivo, je třeba je nejprve řádně zpracovat. Měly by být vyčištěny a vysušeny, poté rozdrceny nebo rozemlety na jemný prášek. Skořápky pak mohou být přidány do půdy jako hnojivo nebo smíchány s kompostem. Je důležité si uvědomit, že skořápky ořechů se rozkládají dlouho, takže by měly být přidány do půdy několik měsíců před výsadbou, aby měly rostliny dostatek času na to, aby byly živiny dostupné – případně je lze použít i jako hnojivo s pomalým uvolňováním.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Dalším způsobem, jak využít skořápky ořechů jako přírodní hnojivo, je připravit z nich čaj bohatý na živiny tak, a to tak, že skořápky na několik dní namočíte do vody. Výsledný čaj lze použít jako postřik na list nebo ho můžete použít jako zálivku, aby lopatkovci poskytl rychlou dávku živin.

Kromě obsahu živin mohou ořechové skořápky také pomoci zlepšit strukturu půdy. Přidávají do půdy organickou hmotu, která může pomoci zlepšit zadržování vody, zvýšit schopnost půdy zadržovat živiny a podpořit růst prospěšných půdních mikroorganismů.

Jak často hnojit lopatkovec skořápkami

Pokud používáte skořápky vmícháním do půdy, pak přidávejte jednou za měsíc velkou lžíci (počítejte ovšem s tím, že nějako dobu trvá, než se živiny začnou uvolňovat). Výluhem pak lopatkovec hnojte jednou za týden (postřik lze aplikovat i častěji). Celkově jsou skořápky ořechů všestranným a přirozeným způsobem, jak pohnojit vaše pokojové rostliny – nemusí se tedy jednat jen o lopatkovec.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvetiny-orechove-skorapky-30000702.html, https://www.ireceptar.cz/zdravi/skorapky-od-vlasskych-orechu-vyuziti-30001004.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)