Doplňte vitamín B12 z přírodních zdrojů, při jeho deficitu se mění tvar i funkčnost vašich krvinek

Černucha semínka

Nedostatek vitamínu B12 si spojujeme zejména s veganskou stravou. Obvykle ho totiž získáváme z vajec, mléka nebo třeba masa. Ovšem může chybět i běžné populaci, a to i přesto, že je jeho denní potřebná dávka vcelku malá.

Na jeho produkci se totiž podílí i bakterie, žijící v našich střevech. A když je mikrobiom v našich útrobách narušen, musíme ho obnovit. Pokud na to zapomínáme, začneme brzy trpět chudokrevností a s ní souvisejícími obtížemi.

Slunečnicová semínka

Foto: Pixabay

Červené krvinky se zvětšují a není jich dostatek

Zdravá červená krvinka je spíše malá a oválná. Ovšem připravíme-li svoje tělo o zásadní složku, která se na krvetvorbě podílí, pak se výsledné „zparchantělé“ krvinky budou podobat spíše oválu. A také se zvětší. Budou se totiž snažit nahradit funkci svých sestřiček, které jednoduše nevznikly.

Takže pokud trpíte chudokrevností, nemusí být na vině tak často doporučované železo, ale právě vitamín B12. A jaké potraviny ho obsahují? Vsaďte třeba na tempeh nebo miso, nechcete-li sahat po živočišných produktech. Dále se hodí také mořské řasy rodu spirulina nebo řasa chlorela

Nejenom vitamín B12

Další složkou, která nám středoevropanům často chybí, jsou omega-3 mastné kyseliny. Vyskytují se zejména v mořských plodech a těch naše řeky a rybníky právě příliš mnoho nabídnout nemohou. Jsou důležité pro zdraví očí, srdce i mozku.

A co dělat, pokud nechcete sahat po doplňcích stravy nebo kupovat drahé ryby z moře? Vsaďte na lněná semínka, která je obsahují v tom správné množství. Minimum této složky se pohybuje okolo konzumace jedné kávové lžičky denně (nebo jejího ekvivalentu). Doporučujeme je podrtit a poté přidat třeba do jogurtu nebo do pomazánky.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)