Domácí vaření piva: Skvělý ležák si může připravit každý

Pivo

Milujete pivo a nedokázali byste si bez něj váš život představit? Pokud ano, rozhodně zapomeňte na plané desítky ze supermarketů, které se hodí akorát tak na zastavení žízně při nějaké fyzicky náročnější práci. Ideální volbou jsou plná piva, a to jak svrchně, tak spodně kvašená. Připravit si takové domácí řemeslné pivo v domácích podmínkách nemusí být nijak složité. Co všechno potřebujete a jak samotný proces probíhá? Na to se podíváme mnohem podrobněji v tomto článku. Do úplných detailů nepůjdeme, jelikož připravujeme sérii dalších článků včetně videí z domácího vaření piva.

Správná výbava jako základ

K vaření piva v podstatě potřebujete kvalitní kotel, sítka a také chladicí spirálu. Mladinu je totiž třeba do dvou hodin od uvaření ochladit na požadovanou fermentační teplotu. Vařit pivo lze v klasickém zavařovacím hrnci, nicméně mnohem lepší je hrnec speciální. Ten se prodává za cenu pohybující se kolem 10 000 korun. Disponuje nicméně oběhovým čerpadlem, takže nemusíte nic míchat.

Suroviny

Pivo se samozřejmě vaří ze sladu. Vybírat si lze spousty různých, a to třeba mnichovský, pšeničný, karamelový a jiné. Často se mixují dohromady. koupit si můžete klasický slad a následně jej našrotovat, optimální je zakoupení již hotového. Slad je k dostání v různých pivotékách, prodává se po 1 kg. Mimo slad budete potřebovat také chmel, který se kupuje vakuovaný s granulkách. Opět je více druhů chmelu. V neposlední řadě nelze zapomenout na pivovarské kvasnice. Ty jsou k dispozici standardně sušené.

Suroviny pro výrobu piva

Suroviny na výrobu piva: Foto Radek Štěpán

Granulovaný chmel

Granulovaný chmel: Foto Radek Štěpán

Rmutování, chmelovar, chlazení a zrání

Čtyři fáze, které pojímá vaření piva. V první řadě je zapotřebí uvařit mladinu ze samotného sladu. Vaří se na různé teploty, nejčastěji nad 70 stupňů Celsia s tím, že se teplota jednou až dvakrát za rmutování mění. Následuje scezení, kdy se do kotle přilévá přes vyvařený slad další voda. Poté už se vaří na 100 stupňů Celsia. Jedná se o takzvaný chmelovar, kdy se do piva přidá chmel, nikoli ovšem navolno, ale v koši či pláténku. Právě chmel dodává ono aroma a hořkost. Po dokončení chmelovar se mladina zchladí na zákvasnou teplotu, tradičně okolo 20 stupňů Celsia.

Lahve s domácím pivemFoto: Radek Štěpán

Pivo

Pivo: Foto Radek Štěpán

Zrání jako alfa a omega

Domácí piva tradičně fermentují v kvasných nádobách po dobu 7 až 10 dnů. U spodně kvašených se teplota pohybuje od 11 do 15 stupňů, u svrchně kvašených od 18 do nějakých 23 stupňů Celsia. Poté už se mladina lahvuje, kdy se do lahví přidává dextróza. Zhruba 3 g na 0,5 litru. Pivo pak zraje dle receptů. Obecně lze ale říct, že si na něj musíte zhruba minimálně měsíc počkat.


Zdroj info: Domovarnik.cz

Domácí pivo: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.