Domácí trávníkové záplaty jsou lepší než ty kupované
Trávníky aktuálně na většině míst vypadají vcelku solidně. Po letním suchém období, kdy se jim nedostávalo vláhy a měly podobu spíše stepi, se nyní zregenerovaly. Přesto vám ale možná někde zůstala holá místa, jež je zapotřebí pořádně zatravnit. Stále ještě máte do relativně zimy dostatek času, nicméně není od věci začít už nyní. Přeháněk je poměrně hodně, a tak máte solidní předpoklad, že trávník opravdu vzejde. My se podíváme podrobněji na výběr samotného semena a jednoduchou výrobu domácích trávníkových záplat.
Opravdu odolná tráva se vyplatí
Potřebujete zatravnit místa, jež jsou v létě permanentně vystavená silnému slunečnímu záření. Vyberte si rezistentní odrůdu trávníku, jež je na takovéto podmínky stavěná a nevadí jí ani dlouhodobější absence vláhy. Výborná je třeba rožnovská travní směs. U kvalitních semen se vám nevytvoří pouze tenoučké vlásky, které následně při trošku větším suchu opět usychají a vám vzniknou holá místa.
Trávníkový substrát smíchejte se semínky
Zakoupený trávníkový substrát jednoduše smíchejte se semínky v připraveném kolečku. Směs klidně promíchejte rukama. Sice špiní, ale nejde o nic hrozného. Kolik semínka dávat? My jsme přidali od oka, nicméně není od věci podívat se přímo na obal, kde je napsáno, na kolik m² je daná směs určená. Když ale potřebujeme vytvořit záplaty, s osivem nijak nešetříme.
Nakypřit půdu a aplikovat záplatu
Přesně tak. Místa, kde se už nenachází tráva, je silně udusané. Proto je zapotřebí jej buď motyčkou, nebo jen hráběmi dokonale nakypřit. Následně už můžeme aplikovat samotnou záplatu. Pouze ji lopatou naneseme a následně jemně udusáme. Pak už stačí místo pouze zalít a u za několik dní se už začnou objevovat první vlásky trávy. Tím, že jsou semínka zapracována v substrátu, by měla být ochráněna před nenechavými ptáky.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.