Domácí přípravky, které vám pomohou vyhrát boj s nenasytnými škůdci – doma i na zahradě
Ať už je léto nebo zima, škůdcům, kteří dokáží úrodu, ale i rostliny zcela zničit, se mnohdy nevyhneme. Ovšem, jakmile se objeví na zahradě či v domácnosti na rostlinách, měli bychom jednat téměř okamžitě a škůdce zničit. K tomuto kroku musíte mít však pár es v rukávu. Můžete zajít například do zahradnictví a koupit nějaký silný prostředek, ale také můžete využít levnější způsob a hubiče si vyrobit doma. Navíc budou ekologické, pro životní prostředí nezávadné a pro vaše zdraví také.
S cibulí nejen do guláše
Cibuli máme rádi snad všichni – není divu, tvoří totiž základ mnoha omáček a jiných jídel. Avšak věděli jste, že odvar z ní lze využít i jako insekticid proti sviluškám, molicím, mšicím a jiným? Připravte si 80 gramů nakrájené cibule a jeden litr vody. Připravte odvar, který následně necháte jeden den odstát v chladném místě, poté jej přefiltrujete a smícháte s pěti litry vody. Tekutinu nalijte do lahve s rozprašovačem a můžete ošetřit rostliny či zeleninu. Tento přípravek ocení zejména rajčata.
Kvasnice – účinná pomoc proti plísním
Kvasnice mohou rostlinám pomoci v boji proti houbovým chorobám. Na domácí postřik z droždí budete potřebovat 50 gramů droždí, 250 mililitrů mléka a pět litrů vody. Postup je velice jednoduchý. Stačí droždí rozpustit v teplém mléce, nechat jednu hodinu odstát a poté naředit s vodou. Pro udržení na listech použijte několik kapek prostředku na nádobí. Aplikaci byste měli provést jednou týdně. Tento insekticid se hodí především na rajčata a okurky.
Pomocník pro interiérové i externí rostliny
Vhod vám může přijít také česnekový výluh. Připravíte ho podobně jako cibuli, jen s tím rozdílem, že česnek nevaříte, ale necháte jej louhovat. Oloupejte třicet gramů česneku a připravte si jeden litr vody. Česnek prolisujte a smíchejte s vodou. Nechte přibližně hodinu odstát. Mezi tím směs několikrát promíchejte. Po vylouhování směs smíchejte v poměru 1 : 1 s vodou a použijte. Zabráníte tak mšicím, molicím a dalším.
Velmi podobně také působí jedlá soda, kterou stačí smíchat s vodou – 1 polévková lžíce jedlé sody a dva litry teplé vody. Dále pak pár kapek mycího prostředku. Směs využijete jak doma, tak i na zahradě, a to pravidelně co čtyři dny do vymizení potíží. Soda snižuje kyselost půdy a dokonale chrání před škůdci.
Zdroj: https://dianfarmer.com/7-homemade-bug-sprays-for-indoor-plants/
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)