Domácí postřiky proti plesnivění rajčat

Rajčata

Právě v srpnu hrozí větší teplotní rozdíly způsobené střídáním horka a deště. A to nahrává k plísňovým chorobám vašich rostlin. Na plísně jsou ze všech rostlin náchylná zejména rajčata, ale také okurky, cuketa nebo třeba lilek. Je velmi nepříjemné, když se vaše celoroční úsilí projeví vniveč v důsledku plísňových onemocnění. Naštěstí existují metody ochrany, včetně domácích postřiků.

Jak poznat plíseň?

Plísňové choroby na rajčatech jsou velice snadno identifikovatelné. Projevují se zejména na listech rostliny, ve formě tmavých skvrn. Ty se s postupem času rozšiřují, až nakonec způsobí to, že listy zcela odumřou. Plíseň ale bohužel zasahuje také na plody – ty měknou, hnědnou a nakonec usychají. Svou typicky červenou barvu nikdy nezískají. Plísňová choroba může postupovat nejen po rostlině, šíří se ale také z rostliny na rostlinu, takže můžete přijít o velice podstatnou část úrody.

Plesnivá rajčata

Foto: Pixabay

Druhy plísní

Rajčata, která pěstujeme jsou obvykle ohroženy těmito dvěma druhy plísní: plíseň bramborová (Phytophthora infestans) a plíseň šedá (Botrytis cinerea). Plíseň bramborová se zprvu projevuje velice nenápadně, listy vypadají, jako by je spálilo sluníčko (jsou uschlé, hnědé). Plíseň šedá napadá také rajčata, papriky, broskve či jahody a typické je pro ni šedé zbarvení. Jakékoli napadené části rostliny se snažíme co nejdříve zlikvidovat – odtrhnout a spálit nebo vyhodit do odpadků – než se rozšíří dál.

Prevence je důležitá

Prvním krokem v ochraně je prevence. Ta spočívá už na začátku sezóny: když pro rajčata vybíráte umístění, nemělo by to být v těsné blízkosti brambor, paprik či cuket, ani na místě, kde v minulých letech brambory rostly. Hodně důležité je velké množství slunce. Zálivku provádíme ráno a nikoli na listy, ale přímo ke kořenům. Rostliny vyvazujeme a bráním styku listů s vlhkostí (například se nesmí dotýkat půdy). Zaštipujeme.

Rostliny proti plísním

Proti plísni se můžete bránit prostřednictvím několika rostlin, které je vhodné vysadit (nebo umístit v jejich blízkosti). Typicky se jedná o měsíček lékařský, bazalku pravou či aksamitník. Jako prevence je dobré použít také některé postřiky a výluhy.

Česnekový výluh

Česnekový výluh připravíte jednoduše. Oloupejte několik stroužků česneku a nakrájejte je na jemno. Poté je zalijte litrem vroucí vody a nechte přes noc vylouhovat. Slijte přes sítko a tekutinu dejte do láhve s rozprašovačem. Nanášejte každý druhý den.

Přesličkový výluh

Natrhejte si přesličku rolní a její nať (v množství cca 2 hrsti) zalijte litrem vroucí vody. Nechte přes noc odstát a poté sceďte. Kapalinu nanášejte v rozprašovači.

Prášek do pečiva

1 lžičku prášku do pečiva rozmíchejte v litru vody a zakápněte rostlinným olejem.  Postřik se používá každý třetí den.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-plisen-30000818.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!