Domácí postřiky, které ochrání vaše rajčata před plísní
Rajčata patří mezi teplomilné rostliny, které jsou náročné na vodu. A právě teplo a vlhko je ideální prostředí pro vznik plísňových a houbových onemocnění. To je důvod, proč jsou rajčata tolik náchylná na tuto chorobu. Prevence je vždycky lepší než léčba. Proto při pěstování dodržujeme dostatečné vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami, odstraňujeme spodní listy, které přichází do kontaktu s půdou, a zaléváme k základně rostliny – nikdy ne na listy! Pomoci si můžete i výrobou domácích postřiků proti plísni.
Rajčata ochrání jedlá soda
Z jedlé sody si můžete připravit účinný roztok, který nejenže ochrání rostliny rajčat před plísňovými chorobami, ale umí je také léčit. Smíchejte jednu vrchovatou lžíci jedlé sody, lžičku rostlinného oleje a malé množství jemného mýdla ve 4 litrech vody. Pořádně promíchejte, aby se všechny ingredience rozpustily. Tímto roztokem postříkejte listy rajčat. Postřik pravidelně opakujte, aby byla zachována jeho účinnost.
Česnekový výluh proti plísním
Proti plísním dobře funguje také česnek. Této vlastnosti se dá využít při ochraně rostlin, jako jsou rajčata. Budete potřebovat 50 g oloupaných stroužků česneku. Ty nakrájejte, prolisujte nebo rozdrťte. Zalijte je 5 litry vroucí vody a nechte odstát do druhého dne. Poté sceďte přes jemné plátýnko a zřeďte s vodou v poměru 1:3. Tuto směs můžete stříkat na své rostliny prostřednictvím láhve s rozprašovačem.
Rajčata a mléko
Také mléko může pomoci při problému s plísněmi nebo předcházení tomuto problému. Smíchejte mléko s vodou tak, že objem směsi tvoří 40 % mléka a 60 % vody. Dejte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na listy rajčat z obou stran. I tuto směs je třeba používat pravidelně, aby byla účinná.
Přeslička rolní není jen plevel
Přeslička rolní funguje dobře jako prevence před plísní rajčat. Příprava postřiku je jednoduchá. Dvě hrsti přesličky nakrájejte nebo natrhejte na malé kousky a zalijte 1 litrem vroucí vody. Nechte přes noc odstát. Poté slijte a tekutinu dejte do láhve s rozprašovačem. Aplikujte na listy rostliny, a to pravidelně.
Rajčata ochrání také jablečný ocet
Použít neředěný jablečný ocet na rostliny je nebezpečné. Proto budete muset přidat vodu. Na 1 litr vody přijde 1 lžíce jablečného octa. Dobře promíchejte a aplikujte pravidelně prostřednictvím láhve s rozprašovačem.
Barevné sedmikrásky jsou tajnou zbraní
Sedmikrásky obsahují látku zvanou pyretrin, což je přírodní fungicid. Toho můžeme využít při výrobě domácího postřiku na rajčata. Sedmikrásky natrhejte a vysušte. Poté je zalijte vodou tak, aby byly ponořené a nechte alespoň dva dny odležet. Poté slijte a použijte jako postřik v láhvi s rozprašovačem.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/postriky-zdrava-rajcata-30000707.html
https://www.usda.gov/media/blog/2010/07/16/tomato-plant-diseases-and-how-stop-them
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!