Domácí pesticidy: výhody a nevýhody nejznámějších druhů

Voda

Domácí pesticidy jsou hitem internetu. Jsou obvykle o dost levnější, než kupovat a slibují velké výsledky. Pravdou ale je, že někdy jsou sliby nafouknutou bublinou, která vám po použití splaskne. Je třeba si uvědomit, že ne všechny zdroje jsou důvěryhodné. Dobré je před použitím pesticidu zapojit také svůj mozek a zříci se takových metod, které by mohly být škodlivé pro životní prostředí.

Vařící voda

Jedná se o velice snadnou metodu: vařící voda se nalije na nežádoucí rostliny, které vysoká teplota zničí. Tuto metodu je možné použít kdykoli během dne a za jakéhokoli počasí. Nemusíte nic míchat. Nevýhodou této metody je to, že je účinná na mladé rostliny. Když polijete vroucí vodou vzrostlý plevel, pak mu spálíte jen listy. Kořeny zůstávají nedotčené. Navíc vroucí voda může stéci i na rostliny, které chcete zachovat. Proto bychom tuto metodu měli používat jen na rostliny, které jsou dostatečně vzdáleny od těch, které pěstujeme.

Plevel v dlažbě

Foto: Radek Štěpán

Noviny jako pesticidy

Jeden z účinných prostředků proti růstu plevele jsou noviny. Stačí je rozprostřít na té části pozemku, kde roste plevel. Ten musí být zcela přikrytý, aby se k němu nedostalo sluneční záření. Pokud noviny navlhčíte, můžete plevel udusit. Jak se noviny rozkládají, mohou zvýšit její úrodnost. Navíc přitahují žížaly, které jsou v zahradě velice prospěšné. Použít bychom ale měli klasické papírové noviny – ne časopisy či noviny s lesklými stránkami. Jejich nevýhodou je nevzhlednost.

Bílý ocet, sůl a mýdlo patří mezi známé herbicidy

Smícháním těchto tří látek získáte velmi účinný prostředek na hubení plevele. Je to levná metoda, která plevel vysušuje. Zahubí všechny rostliny, se kterými přijde do kontaktu, takže při jeho aplikaci je třeba zachovat velkou opatrnost. Navíc při aplikaci na některé materiály (jako je například beton), může dojít k jejich zabarvení. To je například na terase nežádoucí. Aplikaci musíte u vzrostlých plevelů opakovat. Směs by neměla zasáhnout vaši pokožku, protože může způsobit její podráždění.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/homemade-weed-killers-pros-cons/

https://ondy.eu/vyhody-a-nevyhody-pouzivani-pesticidu-ve-vasi-zahrade/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!