Domácí nakličování: Sklízejte úrodu i v zimě

Klíček

Obohacení jídelníčku o spousty vitamínů a dalších pro lidské tělo potřebných látek. I takto je možné velmi jednoduchým způsobem charakterizovat nakličování různých rostlin. Obstarat si skvělé klíčky můžete klidně i nyní v zimě. Odměnou vám budou především vitamíny a enzymy či nejrůznější minerály schopné zatočit s nepříjemnou únavou. Nejvíce se samozřejmě cení ony enzymy. Ostatně poměrně rychle poznáte účinky těchto látek na kvalitě vašich vlasů, kůže a také nehtů. Koupit lze naklíčená semínka bez problémů v obchodě, nicméně utrácet za ně spousty peněz je zbytečné, když vám naklíčí i doma. Jak na to? Nepřestávejte číst, vše vám prozradíme.

Stačí sklenice či miska

Nejsnáze se pracuje s velkými semínky, mezi která se řadí třeba cizrna, dýně, případně hrách a jiná semínka. Výborný je bambus i mungo. Semínka se jednoduše dají do sklenice či misky s vodou a tu po 12 hodinách vyměňujete. Cyklus se postupně opakuje až do doby, než dojde k samotnému naklíčení semínek. U takové cizrny budou patrné známky klíčení už v průběhu prvního dne. Semínka lze postupně ujídat, jak budou klíčit. Když už je jich naklíčených hodně, dá se sklenice či miska do lednice a celý proces se značně zpomalí. Konzumovat je třeba naklíčené výhonky do 3 dnů, bambus vydrží klidně i 5 dní.

Klíčky

Nakličování jen na vatě

Vata je ideální pro naklíčení semínek, z nichž potřebujeme jenom výhonky a první vyrostlé lístky. Výborné jsou kupříkladu:

  • řeřicha,
  • hořčice,
  • vojtěška,
  • ječmen,
  • pšenice
  • a další.

Potřebujeme jenom tácek, na který se dá vata a prolije vodou. Sít je třeba semínka dál od sebe, postupně se přidává voda. Pozor ale na převlhčení hlavně u hořčice, dochází tak rychle k plesnivění podkladu.

Speciální nakličovací misky

Zakoupit lze i specifické nakličovací misky za několik stovek korun. Jedná se ale o investici na několik dalších let. Mají speciální dno plné drážek, pod ním je odkapávací miska. Do horní z misek je třeba každý den dvakrát nalévat čerstvou vodu. Neměla by hrozit plíseň ani hniloba.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.