Domácí mletí mouky: Zábava se skvělým výsledkem

Mletí mouky

Milujete čerstvé pečivo, ideálně vlastní? Aby ne! Když je ale upečené z čerstvě namleté mouky, není co řešit. Právě taková mouka si totiž dokáže uchovat veškeré potřebné látky a vitamíny, jež naše tělo potřebuje. V uzavřeném obilném zrnu se jich nachází několik. Mimo jiné se jedná třeba o železo, fosfor, draslík, vitamíny A či E, případně vitamíny B1 a B2. Kvůli oxidaci se ale mohou z mouk postupně vytrácet. Jestliže si ji namelete sami, máte jistotu. Domácí mletí mouky není nijak složité, o čemž vás ostatně přesvědčíme.  

V čem je domácí mouka hodnotnější?

Hlavně tím, že obilí není zbaveno oné vnější vrstvy zrna. Právě ona je totiž domovem všech látek, které jsou pro konzumenta mouka tak důležité. Jestliže se mouka onoho vnějšího obalu zbaví, což se v případě mouky v supermarketech zcela běžně děje, přijde o většinu důležitých prospěšných látek.

Příprava k mletí mouky

Příprava k mletí mouky: Foto Radek Štěpán

Domácí mletí mouky je optimální

Čichnout si k čerstvě umleté mouce je prostě a jednoduše zážitek. Krásně voní a už při pohledu na ni zjistíte, že je dokonale nadýchaná. Ideální je samozřejmě umlít mouku a co nejdříve ji spotřebovat. Mouku si doma jistě nebudeme mlít proto, aby nám co nejdéle vydržela. Mletí je navíc zábava. Stačí vybrat ten správný mlýnek a můžete pohodlně začít.

Rozmezí hrubosti mouky

Rozmezí hrubosti mouky: Foto Radek Štěpán

Elektrické i ruční mlýnky

Hodně důležitý je především výběr samotného obilí. Mělo by být pochopitelně v bio kvalitě. Co se týká mlýnků, na výběr je mezi klasickými ručními a elektrickými. Rozdíl mezi obojími je jasný. S elektrickými se tolik nenadřete. Tělo mlýnků je tvořeno kvalitním dřevem, nicméně sehnat se dají i variace z plastu nebo kovu. Elektrické mlýnky pohání elektromotor a vyznačují se výkonem pohybujícím se mezi 300 až 600 W. Elektromotor pohání samotný mlecí kámen.

Namletá mouka

Namletá mouka: Foto Radek Štěpán

Hrubost mouky si nastavíte sami

A to velmi jednoduše. U našeho mlýnku stačilo pouze pootočit samotný trychtýř, do něhož se sype obilí. Sami jsme pak mohli pozorovat změnu konzistence mouky, jež byla následně namletá. Získat lze i maximálně jemnou mouku. Není problém mít ovšem také hodně hrubý šrot z obilí. Jinak na trhu existují i mlýnky schopné připravovat z obilí vločky. Z těch kupovaných se často vytrácí tím, že jsou lisovány za horka, ony prospěšné látky. Na naše mletí mouky se můžete podívat sami ve videu, které jsme pro vás natočili.

Domácí mletí mouky: YouTube kanál Radka Štěpána

Domácí mletí mouky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.