Domácí maggi z libečku připravíte za pár minut
Nemusíte tohle oblíbené dochucovadlo kupovat v obchodech (a to ještě navíc s podezřelým složením). Vždyť libečku se kvůli jeho chuti s oblibou přezdívá „zelené maggi“. Tak proč toho nevyužít?
Potřebovat nebudete skoro nic. Jen velký svazek libečku a tak 15-20 minut času. Pokud použijete na krájení nějakého pomocníka nebo patříte v kuchyni k rychlíkům, tak i méně
Jak si připravit domácí maggi z libečku
Vezměte velký svazek libečku. Odstraňte všechny nemocné nebo nehezké části, dobře ho omyjte a usušte. Teď přijde asi ta nejpracnější část – krájení na co nejmenší kusy. Alternativou je podrcení v hmoždíři s trochou soli, osobně mi však krájení vyhovuje více.
Nakrájený libeček přesypte do mísy a prosypte ho solí. Měl by se poměrně slušně obalit. Nyní vše zalijte olivovým olejem a míchejte, dokud se sůl nerozpustí. Nemusíte být nijak přesní, olej lze dolít i později.
Foto: Pixabay
Teď už zbývá si jen připravit dobře vypařené zavařovací sklenice a libečkovou směs do nich přendat. Nebo spíš napěchovat. Použijte cokoli, co vám pomůže lístky i stonky pořádně podrtit a získat z nich maximum aromatické šťávy a chuti. Nakonec, pokud je to třeba, dolijte sklenici olejem až po samotný vrch.
Jak používat maggi z libečku
Sklenici zavíčkujte a uložte v lednici. Připravujete-li více dávek, vždy je lepší použít několik menších sklenic a používat je po jedné. Zabráníte tím nadměrné oxidaci oleje.
A kam se domácí maggi hodí? Samozřejmě do polévek a omáček. Zajímavě chutná i v salátových zálivkách nebo některých typech pomazánek. Dost možná vám také zachutná třeba v karbenátkách nebo bramborácích a lze do něj naložit třeba i maso na grilování. Pamatujte však na to, že je hodně slané. Buďte tedy při jeho použití opatrní.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)