Domácí kopr je skvělý a jeho pěstování triviální
Milujete koprovou omáčku? Ne? Pak se vsaďte, že minimálně vaše děti si na ní maximálně pochutnají. Pokud ji navíc připravíte z domácího kvalitního kopru plného vitamínů, můžete si být úspěchem jistí! Kopr je bylinkou, která rozhodně může mít místo i v jiných pokrmech než jen v koprovce. Jeho nezaměnitelné aroma prostě zaujme každého, a to i člověka, který tuto rostlinu moc nemusí. Jak se pěstuje, co všechno obsahuje a jakým způsobem lze využít? Nepřestávejte číst, prozradíme vám to.
Vysít lze prakticky kdykoli v průběhu sezony
Výsev kopru se zpravidla realizuje už v dubnu, kdy je počasí poněkud teplejší. Vysít ho můžete bez problémů i nyní, nicméně budete muset hodně zalévat. Stačí mu standardní zahradní zemina. Jen při zalévání dejte pozor, aby půda nebyla zcela přemokřená. Semínka mohou uhnívat, což si samozřejmě nepřejete. Optimální místo pro pěstování kopru je na slunci. Pokud je záhon ještě v nějaké závětrné pozici, rostlině to bude svědčit. Pěstovat se dá u jakýchkoli jiných rostlin, jen pozor na fenykl, který mu ubírá na aroma. Pozor také na mšice, jež mohou kopr napadat.
Foto: Pixabay
Konzumace je vhodné pro každého
Na kopru si může pochutnávat kdokoli. Optimální je jak pro dospělé, tak i pro malé děti. Nastávajícím maminkám by měl kopr pomoct při tvorbě mateřského mléka. Co vlastně tato rostlina obsahuje? Součástí kopr je například:
- vápník,
- vitamín C,
- fosfor,
- železo
- a mnohé další látky.
Kopr by měl také pomáhat při zažívacích potížích. Dokáže údajně i zpevňovat cévy. Pomoct by měl i v momentu, kdy nemůžete usnout.
Zažeňte malého neposedu do postele!
Žádný odvar z makovic! Pokud koprová semínka zalijete horkou vodou a necháte nápoj vylouhovat, máte skvělý drink pro uspání vašeho dítěte. Jinak se také tradičně používá při zavařování. Hodí se prakticky do jakýchkoli salátů.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.