Domácí kávovník může i plodit. Zkuste si jej vypěstovat
Kávovník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Milovníci kávy, zbystřete! Věděli jste, že si můžete vypěstovat vlastní rostlinku, která nejenže dobře vypadá, ale už za tři roky vám může poskytnout i plody? Ačkoli se jedná o subtropickou rostlinu, můžete si ji vypěstovat ze semínka. V tomto článku se zaměříme na to, co je potřeba dodržet, abyste se už za tři roky mohli radovat z vlastních plodů.
Sežeňte si semínka…
Semínka kávovníku se dají poměrně snadno nakoupit na internetu. S největší pravděpodobností narazíte na spoustu druhů kávovníků. Z nich je pro naše účely asi nejlepší kávovník arabský, který je navíc nejznámější, a tak jej nabízí mnohé internetové obchody. Péče o samotnou rostlinu není náročná a do tří let se můžete dočkat prvních květů, které jsou velmi podobné jasmínu. Mají bílou barvu.
…nebo rostlinku
V zahradnických centrech si můžete koupit také už vzrostlý kávovník, čímž si můžete ušetřit prvotní péči. Kávovník ale můžete vypěstovat také z řízku – takže pokud máte známého, který tuto rostlinku má, požádejte ho, aby vám dal řízek z postranních větví. Ten pak zapíchněte do směsi rašeliny a písku. Pokud jej budete udržovat při teplotě 23 až 25 °C a vlhkosti 90 %, za tři až čtyři měsíce vám zakoření.
Kávovník: Zdroj obrázku Pixabay.com
Pěstování ze semen
Pokud se rozhodnete pěstovat ze semen, musíte to udělat z takových semen, která nejsou starší než jeden měsíc, pak totiž ztrácí klíčivost. Připravte si květináč, do kterého dáte hlinitopísčitý substrát s ph od 5 do 6,5. Do takto připraveného květináče vložte čerstvé semeno (ne ve větším množství než 5 semen na květináč) a zahrňte je zeminou. Důkladně zalijte a dopřejte jim teplotu okolo 24 °C. Od této chvíle pravidelně zalévejte – substrát nesmí nikdy vyschnout. První klíčky se objeví za tři týdny (někdy ale také za šest týdnů).
Péče o malé rostlinky
Po deseti dnech od vyklíčení můžete své rostlinky přesadit do vlastních květináčů. V té chvíli by rostlinky měly mít dva listy a dosahovat asi čtyř centimetrů. Květináče by měly mít průměr okolo deseti centimetrů. Jednou za dva dny přihnojujte – použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku. K zalévání je vhodná dešťová voda nebo voda odstátá (kávovník nesnáší chlor). V létě mu dopřejte teploty okolo 25 °C, v zimě pak od 15 do 20 °C a nehnojíme.
Čeho se vyvarovat?
Kávovník nepřemisťujte, nemá to rád. Také mu nesvědčí průvan, takže při výběru umístění to berte v potaz. Rostlina má ráda intenzívní rozptýlené světlo, pozor ale na přímé letní slunce, to by mohlo spálit listy kávovníku. Zalévejte jej tehdy, když kávovník svěsí listy, a to tak, že jej postavíte do nádoby s vodou a necháte ho půl hodiny v této vodě stát. Substrát nasákne potřebné množství vody.
Sklizeň plodů
Po třech až čtyřech letech můžete na svém kávovníku obdivovat bílé květy. Objevují se od března do května a produkují nádhernou vůni. Právě ty jsou předzvěstí, že tento rok se můžete těšit na první plody. Když odkvetou, omezte zálivku a nehnojte. Červených plodů, které jsou připraveny ke sklízení, se dočkáte za dalších 9 až 14 měsíců. Po sklizni si z červených plodů vyloupněte semena (na jeden plod vychází dvě semena), která můžete upražit a umlít. Z nich si pak připrávíte báječnou kávu.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!