Domácí hnojivo pro květiny: usnadněte jim růst po zimě
V únoru a březnu potřebují pokojové rostliny hodně živin, aby po zimě rozkvetly. Proto je dobré, je na toto období růstu vhodné připravit. Zkuste namísto klasické zálivky použít zálivku s dřevním popelem. Jedná se o již vyzkoušen metodu. Dřevní popel vytváří užitečné hnojivo, které dodá živiny všem rostlinám. Obsahuje totiž draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, zinek a další prospěšné látky.
Připravte si ingredience
Na přípravu domácího hnojiva nebudete potřebovat žádné speciální suroviny. Dřevní popel můžete použít i podomácky „vyrobený“ – pokud máte kamna nebo krb a topíte-li v něm dřevem, tak máte vyhráno. Zde je výčet všeho, co potřebujete:
- 500 g dřevěného popela,
- 1 litr vody.
Příprava hnojiva
Výhodou dřevěného popela je to, že je rozpustný ve vodě. Proto když jej vmícháme do vody, mícháme tak dlouho, až se rozpustí. Někdo do tohoto hnojiva přidává ještě rostlinné zbytky a celý roztok pak nechá odstát po dobu 48 hodin. Takto připravené hnojivo můžete použít na rostliny pokojové a později i na ty vysazené na zahradě. Výhodou tohoto hnojiva je to, že nezapáchá. Jen pozor, dřevěný popel má příliš vysoké pH (kolem 12), není tedy vhodné pro rostliny, které mají rády kyselou půdu. Nepoužívejte jej tedy na borůvky, vřesy, azalky, hortenzie ani rododendrony.
Květiny: Zdroj obrázku Pixabay.com
Využijte přímo popel
Hnojit můžete popelem přímo, aniž byste jej rozpouštěli ve vodě. Obvykle se doporučuje použít 0,5 až 2 kg na plochu o rozloze 10 m2. K tomuto účelu můžete použít klasický desetilitrový kbelík, který pojme asi 5 kg popela. Tam, kde potřebujete zavápnit kyselou půdu, použijte vyšší dávku. Nižší množství popela naopak aplikujte v oblastech, které nepotřebujeme vápnit.
Na co popel použít?
Rostliny, které vytěží z hnojení dřevním popelem maximum, jsou tyto: plodová zelenina, cibuloviny, jahody, maliny, rybíz či angrešt a také celá řada okrasných rostlin. Popel můžete aplikovat na zrytou půdu už na podzim a nechat jej přes zimu. Na jaře jej pak mělce zapravte do půdy. Popel si ale můžete uchovat až na jaro, třeba v nějaké nádobě.
Dřevěný popel: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!