Domácí hnojivo na okurky aneb druhá šance pro váš chléb!
I přes veškeré snahy o šetření a maximální využití potravin se občas stane, že potraviny už nejsou jedlé. Tak například chléb je příliš tvrdý pro konzumaci. Můžete z něj vyrobit chlebovou strouhanku na zahuštění omáček nebo spoustu dalších různých receptů. Pravdou ale je, že ne všichni tato řešení mají rádi. V období růstu okurek ale existuje ještě jedna chytrá varianta, jak naložit se starým chlebem. A to vyrobit si z něj chlebové hnojivo!
Proč zrovna chléb?
Chléb je zdrojem spousty cenných látek, které prospívají lidem i rostlinám. V první řadě jsou to kvasnice, které zodpovídají za většinu prospěchu, který chleba přináší. V chlebu najdeme takové stopové množství prvků, jako je vitamín B, D a H, minerály (například zinek, draslík či dusík) a kyselinu listovou. Pokud víte, že chleba již nespotřebujete, nechte jej vysušit, aby byl tvrdý (pokud jej necháte v sáčku, je velice pravděpodobné, že zplesniví).
Foto: Pixabay
Potrava pro rostliny
Stejně jako nás zasytí chléb, když je čerstvý, rostlinám může posloužit ten starý, tvrdý. Budou díky němu lépe růst, protože budou obohaceny o výše zmíněné živiny. Někteří zahradníci také tvrdí, že po okurky po chlebovém hnojivu mnohem lépe chutnají. Toto hnojivo můžete použít nejenom na okurky, ale také na rajčata, cukety, papriky či dokonce pokojové květiny. Chlebové hnojivo lze tedy považovat za hnojivo univerzální.
Domácí chlebové hnojivo
Připravte si uzavíratelný kbelík, do kterého vložíte asi dva kilogramy suchého chleba. Pro usnadnění celého procesu je možné chleba rozemlít na strouhanku, není to ale nutné. Poté zalijte teplou vodou a uzavřete. Nechte odstát po dobu sedmi dnů. To stačí na to, aby se uvolnily všechny prospěšné látky. Po uplynutí sedmi dnů slijte tekutinu přes jemné plátno. Tím odstraníte ze svého hnojiva kousky chleba, který by mohl způsobit hnilobu nebo přilákat k vašim rostlinám hmyz. Uchovávejte na chladném a temném místě.
Jak hnojit chlebovým hnojivem?
Chlebové hnojivo, které jste výše uvedeným způsobem získali, zřeďte před použitím čistou vodou v poměru 1:3. Aplikujte na zvolené rostliny, a to každých osm až deset dní. Toto hnojivo lze používat konkrétně u zeleniny (okurek, cukety, rajčat, papriky) od té chvíle, kdy se objeví první květy, až do doby, kdy začnete sklízet. Pokojové květiny hnojíme neředěným hnojivem – do každého květináče nalijte jednou za tři dny čajovou lžičku hnojiva.
Zdroj:
https://living.iprima.cz/nejlepsi-hnojivo-na-rajcata-okurky-muskaty-i-orchideje-udelate-ze-stareho-chleba-108746
https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-hnojivo-chleb.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!