Domácí bylinková purpura vám provoní Vánoce – na její výrobu je nejvyšší čas
Je symbolem Vánoc už od dob našich prarodičů, přesto se v našich domovech vyskytuje stále méně. A proč tomu tak je? Myslíme si, že hlavní kámen úrazu tkví v tom, že dnes není už poctivá purpura téměř k sehnání.
To, co se pod tímto označením prodává, mívá totiž k opravdu voňavému potěšení daleko. Tak proč to nezměnit? Máme pro vás recept na bylinkovou purpuru, jaká se používala v domácnostech našich babiček.
Bylinky, koření i sušené květy – to je ta pravá vánoční purpura
Foto: Pixabay
Seznam ingrediencí, které můžete použít, je vcelku dlouhý. Vyberte si z nich tedy ty, které doma máte nebo které jsou vám nejsympatičtější. Náš seznam berte jen jako inspiraci na to, co je možné na tradiční vánoční purpuru použít.
- Oregano,
- levandule,
- meduňka,
- tymián,
- šalvěj,
- pelyněk,
- rozmarýn,
- jehličí smrk či borovice,
- listy maliníku, ostružiník apod.,
- měsíček,
- růže,
- vřes,
- heřmánek
- hřebíček,
- skořice,
- muškátový oříšek,
- fenykl.
Vytvořte si směs, která s vám nejvíce zalíbí a rozmixujte ji nebo podrťte tak, aby byly všechny součásti stejně velké. To bude později důležité při rovnoměrném uvolňování purpury.
Purpuru vylepšete ještě éterickým olejem
To však k provonění bytu úplně nestačí. Purpuru ještě ozvláštněte éterickým olejem. Na 4 lžíce směsi budete potřebovat asi 15 kapek. Vybírejte takový olej, který pro vás symbolizuje vánoce. Záleží jen na vás jestli bude citrusový, vanilkový, skořicový nebo třeba s vůní jehličí. V ideálním případě by ho měla purpura opravdu dobře nasát, což trvá asi dva týdny. Ale pokud ji budete připravovat na poslední chvíli, potěší vás i tak. A nezapomeňte ji skladovat v uzavřeném sáčku nebo sklenici, aby její vůně nevyprchala.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)