Domácí antibakteriální gel vyrobíte za pár minut
Překvapily vás prázdné regály v obchodech? Nedivíme se, současná panika v souvislosti s koronavirem pohltila nejenom roušky, ale právě i dezinfekční sortiment. Nezbývá tedy, než se spolehnout na vlastní zásoby
S přípravou gelu a nákupem surovin však příliš neotálejte. Už teď začíná v lékárnách chybět třeba glycerin, oblíbený právě při přípravě mýdel. V našem receptu se však bez něj obejdete.
Domácí antibakteriální gel s alkoholem.
Proč je důležitá právě tato složka? Obal koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, je totiž tvořen glykoproteiny (tedy mimo jiné), jež alkoholu odolají jen stěží. Pro výrobu domácího antibakteriálního gelu si tedy připravte:
- 200 ml ethanolu nebo třeba technického lihu z drogerie
- 80 ml gelu z aloe vera
- esenciální olej (ne nutně)
Alkohol rozmíchejte s gelem z aloe vera. Toto spojení zajistí vašemu antibakteriálnímu gelu skvělou konzistenci (dobře se nanáší, nestéká) a zároveň bude pečovat o vaše ruce, které by jen samotný alkohol vysušil. Na závěr pak přimíchejte i éterický olej.
Foto: Pixabay
Měli byste vědět: Ethanol můžete ve specializovaných obchodech sehnat také jako třecí alkohol. Opravdu účinný antibakteriální gel by měl mít alespoň 60% koncentraci alkoholu.
Antibakteriální gel – jaké éterické oleje použít
Dodávají mu jedinečnou vůni a dokáží navodit tu správnou náladu. Docela jinak se budete cítit při pachu dezinfekce a docela jinak ve chvíli, kdy vám do nosu zavane třeba vaše oblíbená levandule. Mnoho esenciálních olejů má však i značné antibakteriální a antivirotické účinky. Pokud tedy použijete právě je, pak účinnost svého domácího antibakteriálního gelu ještě o něco málo zvýšíte. A po kterých tedy sáhnout?
- tea tree
- levandule
- tymián
- jalovec
- rozmarýn
- yzop
Použít můžete jen jeden druh, případně si namíchejte směs, třeba i ze 3-4 druhů. To se velmi hodí zvláště v případě, kdy doma najdete jen nejrůznější zbytky na dně lahviček a do obchodu se vám příliš nechce.
Náš tip: gel můžete do požadované konzistence naředit převařenou nebo destilovanou vodu Pamatujte však, že čím hustší bude, tím je účinnější. Na cesty se však hodí trochu tekutější forma, se kterou se vám bude lépe manipulovat. Gel je vhodný i pro děti, dejte však pozor na jeho důkladné omytí.
Na co si ještě dát pozor?
Tvrdí se, že správná hygiena je co do prevence koronaviru účinnější než použití roušek. Ovšem nejsou to jen ruce, které představují nebezpečí. Koronavirus se totiž šíří kapénkami. Ty ulpí na sliznici a na infekci je zaděláno.
V době největší krize proto věnujte péči i svému obličeji. Omyjte ho mýdlem nebo šetrným dezinfekčním roztokem a dobře opláchněte vodou. A to nejlépe několikrát denně. Na pracovišti se k tomuto kroku uchylujte průběžně a nezapomeňte na něj ani po příchodu domů
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)