Dolévání vody do kysaného zelí je nezbytné
Máte doma kysané zelí? Aby ne, vždyť se jedná o skvělý elixír vitamínů, jichž se nám přes zimu nějak nedostává. Když už si dáme ovoce a zeleninu ze supermarketů, často je v ní spíše chemie než nějaké vitamíny. Jestliže člověk na podzim nelení, může mít skvělé kysané zelí, jež se řadí mezi největší lahůdky. Jak dlouho může takové kysané zelí vydržet a jak se o něj starat? Na obě otázky vám odpovíme v následujících řádcích.
Vydrží klidně i celou zimu
Pokud budete mít vaše zelí uložené na správném místě za vhodné teploty, můžete se spolehnout, že vydrží velmi dlouhou dobu. Ideální je nevytápěná místnost s teplotou pohybující se kolem 5 stupňů Celsia. Kvasné procesy nejsou tak expresní jako ve vytápěných prostorách. Jinak ale lze mít zelí klidně i v garáži u domu. My je tady máme po celý rok a bez problémů vydrží. Teplota se v této místnosti pohybuje kolem 12 stupňů Celsia. O zelí se ovšem o to horlivěji musíme starat. Jen tak ladem a skladem nechat kameninový hrnec nelze.
Dolévání vody je nezbytné
Kysané zelí v kameninovém hrnci musí být neustále pod hladinou vody. V opačném případě začne plesnivět, což si samozřejmě nepřejeme. Dolévat byste měli osolenou převařenou vodu. Rozhodně nelze manipulovat s vodou neosolenou. Zelí pak ztrácí svůj říz. Je minimálně kyselé a nedobré. Pokud zelí vytahujeme, ideálně jej vymačkáme, aby původní šťávy zůstalo v hrnci co nejvíce. Ostatně na počátku vám zbude přebytečná šťáva, již je dobré mít v lednici a dolévat. Když už není, převaříte.
Foto: Radek Štěpán
A pravidelně čistit…
V každém případě, stírat je zapotřebí bílou hmotu, která se pravidelně na povrchu hladiny a u stěn kameninové nádoby vytváří. Stejně tak je nutné otřít kámen a kusy dřeva, jimiž je zelí zatíženo. V neposlední řadě vyměňujte i vodu tvořící vodní zátku. Když tam není, poznáte to hned. Odér ze zelí bude všude.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.