Dobromysl je tradiční součástí provensálského koření, na její léčebné účinky se však spíše zapomíná

Dobromysl

Dobromysl obecná dělala společnost našim předkům už ve starověku. Znát ji můžete také jako oregáno alias Origanum vulgare (případně pod synonymy Origanum creticum L. a Origanum barcense Simk.). A pokud jste ji dodnes používali jen na pizzu nebo k ochucení jiných teplých jídel, zpozorněte.

Dobromysl toho totiž umí mnohem víc. Poradíme vám, na jaké neduhy se hodí a kolik byste si jí měli dopřát. V té správné dávce totiž poslouží i jako skvělá bylinka pro akutní pomoc.

Jednička na kašel a nachlazení

S jarním proměnlivým počasím přicházejí tyto nepříjemné neduhy opět ke slovu. Takže až vás příště začne škrábat v krku nebo vás zasvědí nos, vzpomeňte si právě na oregáno. Obsahuje totiž cenné vonné silice s dezinfekčním a antibakteriálním účinkem, a jako bonus nabídne i některé minerály a antioxidanty. A jak ho používat?

Oregáno

Foto: Pixabay

Čaj z oregána si můžete připravit hned ve dvou variantách

Jestliže vaše potíže teprve začínají, vezměte si k ruce dobromysl jako akutní pomoc. Budete potřebovat cca 5 lžic čerstvě natrhané natě. Tu povařte deset minut ve třičtvrtě litru horké vody. Stáhněte z plotny a nechte ještě 5 minut louhovat. Poté sceďte a vypijte během dne (nikoliv najednou). Opakujte po dobu tří dní a vaše problémy by měly ustoupit.

Ovšem chcete-li dobromysl užívat třeba na lepší trávení, lepší náladu, před menstruací proti křečím apod., postačí vám mnohem slabší dávka. Jednu vrchovatou lžičku natě zalijte horkou vodu, nechte 10 minut vylouhovat sceďte a vypijte. A to nejlépe 3x denně. Kúra by neměla být delší než dva měsíce. Poté je vhodné udělat alespoň půlměsíční pauzu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/48-dobromysl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)