Dobré rady pro výsev semen letos maximalizují vaši úrodu
Máte v plánu vysévat mrkev, petržel nebo třeba oblíbené ředkvičky? Pokud ano, je vhodné dodržet několik následujících postupů. Ty souvisí jak s vhodným termínem, tak i s dalšími náležitostmi.
Není na škodu vše urychlit
Vzcházení mrkve, petržele i dalších pomalu klíčících zelenin můžeme urychlit předpěstováním při pokojové teplotě. Právě díky tomuto postupu urychlíte celou sadbu a zajistíte i to, že se v zemi většina sazenic ujme. A jak na to? Semena smícháme s vlhkým pískem v plastovém sáčku a necháme mírně naklíčit. Takto jednoduchý je postup samotného naklíčení. Zvolit ale můžete také standardní postupy, jako je třeba využití vaty nebo buničiny.
Zkuste i luštěniny a další kousky
Časná setba je důležitá i pro luštěniny, kterým se daří ve všech přiměřeně vlhkých půdách s dobrým obsahem humusu. A nesmíte zapomínat také na pravidelné zalévání. Když je půda neustále vlhká, pak se pěstování jistě podaří.
Foto: Pixabay
Vyséváme do řádků vzdálených 60 cm a na 15 cm v řádcích. Samozřejmě není nutné vše odměřovat přesně na centimetr. Jedná se spíše o orientační vzdálenosti, které zajistí to, že každá rostlina bude mít opravdu tolik prostoru, kolik bude potřebovat.
Důležité je nechat semena nabobtnat
Velká semena namočená ve vodě několik hodin před výsadbou nabobtnají a spíše vyklíčí. I to jedna z důležitých rad, kterou není radno brát na lehkou váhu. Opět tím výrazně podpoříte své šance na úspěch.
Důležité je, aby půda, do které jejich vysejeme, byla dostatečně vlhká. Nejlepší je ji před výsadbou pravidelně zalévat, aby si svou dostatečnou vlhkost zachovala. Naopak chybou je sázet do suché hlíny a tu až později prolévat vodou.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://dobrasemena.cz/clanky/predpestovani-sazenic-aneb-od-seminka-po-sazenici-doma-za-oknem
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)