Doba pro sběr bezinek už končí – pospěšte si, v zimě se budou hodit
„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,“ – také znáte toto staré lidové rčení? Pokud ano, nepřekvapí vás, že bez patří v lidovém léčitelství k nejpoužívanějším bylinkám. A jeho plody alias bezinky se hojně uplatní zejména teď na podzim, kdy se musíme potýkat s nachlazením nebo sníženou imunitou.
Bezinky v sobě totiž ukrývají hned dvě důležité složky, které nám v boji proti podzimní nástrahám pomohou – antioxidanty a vitamín C. V prvním případě se jedná o antokyany, které prozradí zejména výrazné zbarvení plodů. Antioxidanty bojují proti volným radikálům a chrání naše buňky před oxidativní stresem. A vitamín C? Toho bezinky obsahují mnohem více, než třeba šípky. Vlastně jde spolu s aronií o nejlepší přirozený zdroj vitamínu C z našeho podnebního pásu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Bezinky pomohou proti nachlazení i při hubnutí
Je však důležité myslet na to, že bezinky jsou v nezpracovaném stavu jedovaté. Nebezpečných toxinů, způsobujících nevolnost a závratě, vás zbaví jedině tepelné zpracování. Stačí je ovšem usušit v sušičce nebo povařit a máte vyhráno. Plody nikdy nesbírejte po dešti, jsou potom náchylné k tvorbě plísní. Vyhlédněte si slunečný den a vyrazte.
Bezinek není doma nikdy dost. Dokáží totiž podpořit naši imunitu a pomohou nám v boji proti nachlazení a virózám. Díky laxativnímu působení se rovněž uplatní pří hubnutí a díky své močopudnosti pomohou i se zánětem močové soustavy.
Bezinkový čaj připravíte za chviličku
A jak je užívat? Vezměte jednu lžíci sušených bezinek a povařte je. Postačí vám šálek vody a 5-10 minut času. Přeceďte a vypijte. Pro lepší účinek zkonzumujte i bezinky a čaj si dopřávejte 2-3x denně. Čaj chutná poměrně dobře, můžete ho však vylepšit medem nebo citronem.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)