Do lesa na pažitku? Lesní pažitka je skutečnou pochoutkou
Lesní pažitku můžeme nasbírat ještě před medvědím česnekem, a to už od konce února. Její botanický název je pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum), ten lidový pak divoký šnytlík. Použít ji můžete stejným způsobem jako klasickou pažitku. Osvěží každé jídlo a pochutná si na ní i ten, kdo nemá rád česnek nebo cibuli. V přírodě může být poměrně nenápadná, splyne s dalšími zelenými rostlinami. Pro její typický vzrůst ji ale snadno poznáte.
Lesní pažitka – rozpoznatelná na první pohled
Ačkoli v některých porostech může být dobře schovaná, vycvičenému oku neujde. Pokud začnete na pažitku chodit pravidelně, budete ji hledat čím dál rychleji. Poznáte ji zejména podle toho, že má tmavější barvu, než okolní tráva. Roste v trsech a její stonky jsou úzké a duté – jako u klasické pažitky, kterou pěstujeme doma či na zahradě. Lesní pažitka může mít stonky v horních částech zatočené. Spolehlivě ji poznáte podle typické pažitkové vůně (voní lehce po česneku, jako pažitka pravá).
Foto: Pixabay
Pažitka lesní je zdravá
Proč vlastně chodit na lesní pažitku, když si můžete doma vypěstovat pažitku pravou? Důvod je velmi jednoduchý: její chuť není tak ostrá, takže ji zkonzumují i malé děti a všichni odpůrci ostré pažitky. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, ale také vitamín B1 a B2, karoten, železo, vápník, draslík a fosfor. Tyto látky můžete najít i v pažitce pravé, avšak u té lesní je ve vyšších koncentracích. Díky svému obsahu může pomoci při trávení, při snižování krevního tlaku. Má antibakteriální a protirakovinné účinky.
Jak jíst pažitku
Ať už pažitka lesní nebo ta pravá, jíst je můžete obdobným způsobem. Nasypat je můžete na různé (již uvařené pokrmy). To znamená, že jimi můžete ozdobit salámové i sýrové mísy, chlebíčky, nebo třeba jen chleba s máslem. Skvělé jsou při použití do pomazánek. K ozdobě se hodí také květy pažitky, které jsou jedlé. Nasypat je můžete do polévky, na brambory nebo jiné přílohy. Přidat je můžete do jakéhokoli zeleninového salátu nebo slaných palačinek. Abyste zachovali co nejvíce jejího nutričního obsahu, nikdy pažitku nevařte!
Uchování pažitky
Pokud se vám podařilo nasbírat více pažitky, než stihnete zkonzumovat, máte několik možností. V první řadě prodloužíte její životnost tak, že ji ponoříte do sklenice s vodou (jako řezané květiny) a dáte do lednice. Pokud ale víte, že ji ani takto nestihnete upotřebit, můžete si ji nasušit a používat jako koření do různých pokrmů, nebo ji můžete nasekat najemno a zmrazit spolu s vodou v tvořítku na led. V takovém případě stačí vždy jen kostku pažitky vyjmout a nechat rozpustit.
Zdroje info:
https://www.vitalia.cz/clanky/medvedi-cesnek-je-fajn-znate-ale-lesni-pazitku/
https://www.jimejinak.cz/lesni-pazitka-neboli-divoky-snytlik/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!