Dlouholeté úsilí o obnovu lesů postižených kůrovcovou kalamitou bylo zhaceno – díky poslancům
Přílepky mají v naší poslanecké sněmovně velmi nepřívětivou pověst. A ten, který byl „přilepen k tzv. invazní novele 2. června, ruší bez náhrady novelu mysliveckého zákona, jež byla schválena předloni na podzim.
A o co v ní šlo? Tato novela zavedla plánování lovu spárkaté zvěře podle míry škod. A to tak, aby všechny lesy dostaly šanci na obnovu v pestré druhové skladbě.
Spárkatá zvěř poškozuje hlavně stromky
To je mnohem důležitější, než by se mohlo zdát. Přemnožená spárkatá zvěř totiž každoročně poškodí okolo 75 % mladých listnatých stromků a celkové škody jsou odhadovány přibližně na 7 miliard ročně. Právě proto vznikla ona změna zákona o myslivosti, kterou sněmovně představili skuteční odborníci z Českomoravské myslivecké jednoty. Bohužel, teď byly všechny snahy definitivně zhaceny. Nová podoba novely o myslivosti je sice ve schvalovacím procesu, ovšem není jisté, kdy a zda vůbec vstoupí v platnost.
Foto: Pixabay
Co na celou situaci říkají odborníci
Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické se vyjádřil takto:
„Vytvořit přírodní rovnováhu uměle je vždy nesmírně těžké. Zde ale poslanci, kteří pro tuto změnu hlasovali, ukazují, že o rovnováhu a fungování krajiny jim vůbec nejde. Naděje na funkční obnovu zdravých lesů se nám opět vzdaluje.“
Milan Hron z Pro Silva Bohemica k tomu dodává:
„Většina poslankyň a poslanců změnila názor. Pokud dojde ke změně situace, je to oprávněné. Ale stavy spárkaté zvěře se od posledního hlasování v roce 2019 opět zvýšily…
A Bohumír Nekola (předseda Spolku vlastníků honebních pozemků v ČR (SVHP)) ještě vysvětluje:
„Z pohledu drobných vlastníků honebních pozemků se jedná o další facku polistopadovému vývoji. Občané – vlastníci jsou trestáni za vlastnictví, tak jako jejich předci za komunismu, ovšem nyní v ekonomické rovině.“
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2704381, https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-kurovce/
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)