Divizna: sbírejte květy této rostliny. Pomohou při respiračních onemocnění
Divizna je typická svou majestátní velikostí a výrazným žlutým květem. I když ji na své zahradě můžete považovat za plevel, rozhodně byste se jí zbavovat neměli. Má totiž skvělé zdravotní účinky, pro které ji můžete používat a získat tak lék zdarma! Tato rostlina nemá příliš velké nároky na půdu, takže na ni můžete narazit i na polích, lesních mýtinách či loukách. Naši předkové připisovali rostlině téměř magické vlastnosti, na které jsme dnes již téměř zapomněli.
Divizna a její účinky
Divizna je vytrvalá bylina s léčivými vlastnostmi. Pochází ze severní Afriky, západní a střední Asie a Evropy. Používá se při plicních, kožních i krčních onemocněních. Má sedativní, antibakteriální, antivirové, analgetické, protizánětlivé a expektorační účinky. Ty určují také její využití. Kromě toho by měla mít pozitivní vliv též na kardiovaskulární zdraví. Léčivé účinky obsahuje především květ rostliny, který obsahuje:
- Iridoidy a jejich glykosidy (analgetické, protizánětlivé a antivirové účinky).
- Saponiny (antibakteriální a expektorační účinky).
- Polysacharidy (protizánětlivé účinky).
- Flavonoidy (protizánětlivé vlastnosti).
Použití při nemocech
Divizna se v lidovém léčitelství používá zejména na respirační onemocnění, protože snižuje tvorbu hledu a usnadnuje vykašlávání. Jak květy, tak také listy rostliny, mají protizánětlivé, uklidňující, diuretické účinky a fungují i proti křečím. Divizna se používá také při léčbě průjmu. Pokud ji chceme využít jako expektorans, je dobré smíchat ji s dalšími bylinkami, které mají podobné účinky, jako je podběl a tymián.
Divizna a její použití
- Listy divizny je možné použít jako obklad na rány. Účinné jsou též na vředy. Pokud si vyrábíte přípravek z listů, je třeba jej nejprve scedit, protože na listech se objevují drobné chloupky. Ty mohou ránu ještě více podráždit.
- Květy divizny (čerstvé) je možné dát do uzavíratelné skleněné nádoby a zalít kvalitním olivovým olejem. Po měsíci sceďte a používejte jako olej při bolestech uší nebo k lokální léčbě zánětů sliznic. Tento olej má silné antibakteriální účinky.
- Odvar ze semen se používá ke zmírnění omrzlin a popraskané kůže.
- Z květů si můžete připravit čaj. Pokud se bojíte, že jemné chloupky podráždí vaše hrdlo, sceďte jej přes jemné plátýnko a teprve poté vypijte. Na jeden hrnek použijte menší hrst květů.
- Z čerstvých květů se vyrábí tinktury. Zalijte je vysokoprocentním alkoholem a nechte 4 týdny louhovat – čas od času uzavřenou nádobu protřepejte. Poté sceďte a uložte v lednici. Používejte po kapkách.
Sběr a sušení květů
Květy sbírejte v časných ranních hodinách, kdy už byla vysušena rosa. Sbíráme plně rozvinuté květy, které pak sušíme při maximální teplotě 35 °C (to platí i pro listy). Uchováváme v temnu a suchu, pokud možno v neprůhledné nádobě.
Zdroje info:
https://dietetycy.org.pl/dziewanna/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!