Dezinfekce skleníku: Proč je důležitá a jak ji provést?

Skleník

Většinou se skleník připravuje na novou sezonu již na konci podzimu. Pokud jste však přípravu zmeškali či z jakéhokoli jiného důvodu jste ji neprovedli, není se třeba děsit. V únoru ještě budete mít dostatek času na to, abyste skleník vydezinfikovali a připravili na novou úrodu. Tento krok se provádí především proto, protože se zde udržují takové podmínky, které nemálo podporují růst plísní, chorob, ale také množení škůdců. 

O síření už jste jistě slyšeli

Proces síření není nic složitého. Spočívá v tom, že ve skleníku či fóliovníkufóliovníku zapálíte sirný knot, zavřete a odejdete. Jelikož se z kouře uvolňuje oxid siřičitý, zničí veškeré škodlivé mikroorganizmy a plísně. Obrovskou výhodou je fakt, že se kouř dostane opravdu všude, a proto se jedná o ideální dezinfekční prostředek.

Jak už jsme zmínili, po zapálení knotu je třeba okamžitě odejít a síru nedýchat – je totiž zdraví škodlivá. Přesněji tedy oxid siřičitý. Skleník či fóliovník pořádně zavřete, utěsněte a knot nechejte vyhořet. Poté, přibližně za dvě hodiny, se vraťte a vyvětrejte. Je také potřeba myslet na to, že ve skleníku nesmí být žádná rostlina, jinak ji zahubíte. 

Na dezinfekci skel bychom také neměli zapomínat

V případě, že nechcete kupovat sirné knoty či z jiného důvodu nechcete tuto techniku využívat, umyjte všechny skla či fólie. Nezapomeňte také na konstrukci. K tomuto kroku nepoužívejte prostředek na bázi chloru, ale pouze ocet, který má dezinfekční účinky, a navíc je pro životní prostředí neškodný. Zapomínat byste neměli i na květináče a jejich misky, truhlíky či jiné nádoby, které necháváte ve skleníku. Ty taktéž můžete umýt pomocí octové vody. 

Hlína
Foto: Pixabay

Vydezinfikovat lze i půdu

Mnoho zkušených zahradníků doporučuje, aby se svrchní část zeminy ve skleníku odebrala a vyměnila za novou a výživnou. To je ale samozřejmě mnohdy příliš náročné a pro mnoho z nás nepřijatelné, proto půdu alespoň vydezinfikujte. Osvědčeným a spolehlivým způsobem je dusíkaté vápno. To dokáže zničit plísně, larvy škůdců či jejich vajíčka. Taktéž bakterie a plísně. 

Navíc půdu obohatí o vápník a dusík. Postup použití je velmi jednoduchý. Stačí, když půdu zryjete a zbavíte plevele i zbytků jakýchkoli rostlin. Poté dusíkaté hnojivo zapravte lehce do zeminy a řádně prolijte. Pro lepší účinek se doporučuje hlínu přikrýt fólii. Taktéž byste neměli zapomínat na to, že dezinfekci je vhodné použít alespoň tři týdny před prvním výsevem. Po uplynulé době do půdy vpravte organické hnojivo.

Zdroj: https://www.greenhousestores.co.uk/blog/How-To-Prepare-Your-Greenhouse-For-Spring/, https://www.nazeleno.cz/jak-dobre-pripravit-sklenik-na-novou-sezonu/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)