Dětská práce na kakaových plantážích: zapojeny jsou společnosti Nestlé, Mars i Hershey
Na straně obžalovaných stojí společnosti Nestlé, Cargill, Barry Callebaut, Mars, Olam, Hershey a Mondelēz a na straně žalobců společnost zabývající se lidskými právy International Rights Advocates (IRA) zastupující osm bývalých dětských otroků. Ti tvrdí, že jsou mezi tisíci dětmi, které byly zotročeny. Pracovaly na Pobřeží Slonoviny na kakaových plantážích bez nároku na mzdu a ochranné pomůcky. Ačkoli žádná ze společností není vlastníkem plantáže, o dětské práci prý tyto firmy musely vědět.
Problém týkající se tisíců dětí
Zatímco v tomto sporu vystupuje konkrétně jen osm nyní mladých dospělých, vykořisťování se týká podle nich dalších tisíců dětí. Po společnostech vyrábějících čokoládu požadují náhradu škody za nucené práce a dále pak náhradu za emocionální újmu, která jim prací na plantáži vznikla, za nedostatečnou bezpečnost práce i bezdůvodné obohacení.
Pobřeží slonoviny – důležité kakaové centrum
Právě pobřeží slonoviny je velmi důležitým producentem kakaa – asi 45 % celkové světové produkce pochází právě z této oblasti. A o porušování lidských práv, ale například také o dětské práci zde se mluvilo již dlouho. Společnosti jako je Nestlé nebo Mars prý vědomě profitovali z nelegální dětské práce. Díky ní totiž mohli dodavatelé těchto společností poskytnout nižší cenu za kakao, než by tomu bylo při zaměstnávání dospělých pracovníků.
Děti byly odtrženy od rodiny
Děti – a mluvíme zde o osobách, kteří v době náboru na práci na kakaové plantáži měly méně než 16 let – nuceni pracovat často i více než deset let bez nároku na výplatu nebo představy o tom, kdy jejich práce skončí a oni se budou moci vrátit zpátky ke svým rodinám. Jeden z žalobců v tomto sporu, měl pouhých 11 let, když slíbil, že bude pracovat na Pobřeží slonoviny – ovšem za dohodnutou částku 25 000 franků (tj. asi 900 Kč) měsíčně. Chlapec pracovat asi dva roky, nikdy nedostal zaplaceno a při práci s pesticidy a herbicidy mu nebyly poskytnuty žádné ochranné prostředky. Úrazy dětí vznikaly také při práci s mačetou. Nepříjemnou součástí práce bylo také pokousání hmyzem.
Žádný plat, nedostatečná strava
Navzdory tomu, že lidé za svou práci nedostali zaplaceno, museli pracovat dlouhé hodiny. Strava byla podle jejich slov nedostatečná. Dalším faktorem je odtržení pracovníků od kolektivu – byli izolování od ostatních dětských pracovníků, kteří často mluvili různými dialekty. Obžalované společnosti jsou klíčovými účastníky, kteří o využívání dětské práce museli vědět. Všechny obžalované společnosti svou vinu popírají a tvrdí, že jsou kategoricky proti dětské práci a nejen to – snaží se ji vymýtit i v rámci dodavatelského řetězce.
Zdroj: https://www.theguardian.com/global-development/2021/feb/12/mars-nestle-and-hershey-to-face-landmark-child-slavery-lawsuit-in-us
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!