Dešťová zahrada: co to je a tip, jak ji založit
Pod pojmem dešťová zahrada rozumíme takovou zahradu, která bude shromažďovat a zadržovat dešťovou vodu. Když prší, voda bude stékat do zahrady z některých nepropustných povrchů, jako jsou například střechy. To může vyřešit hrozící nedostatek vody, který je bohužel stále reálnější. V současné době je deště čím dál méně, zažíváme vedra a dlouhotrvající sucha. Zimy jsou čím dál kratší a sněží jen velmi málo. Příčinou tohoto stavu jsou zmenšující se prostory lesů. Když už zaprší, voda odtéká pryč téměř bez užitku.
Jak ztrácíme vodu?
Města a zastavěné plochy se čím dál zvětšují, na úkor přírodních povrchů. Právě oblasti měst jsou největší ztrátou vody – až 90 % veškeré vody končí v kanalizaci. Ničení porostu má také významný vliv na narušení koloběhu vody v přírodě. Každý strom v přírodě odebírá svými kořeny vodu ze substrátu, transportuje ji, až se procesem fotosyntézy uvolní ve formě vodní páry do atmosféry. Nedostatek vegetace znamená nerovnováhu koloběhu vody v přírodě. Asi 80 % našich vodních zdrojů je využíváno průmyslem, ale také domácnosti mají obrovský podíl na spotřebě vody.
Foto: Pixabay
Výhody dešťové zahrady
Díky dešťové zahradě, která může být založena i ve městech, může dojít k omezení odtoku dešťové vody do kanalizace. V podstatě se jedná o vyvýšený záhon, který má podklad tvořen z několika vrstev drceného kamene a štěrku. Díky tomu může shromažďovat dešťovou vodu – a to jak tu, která do ní dopadá přímo, tak také tu, která stéká ze střech, chodníků, silnic apod. Tato voda je následně zadržována rostlinami, které ji postupně uvolní zpátky do atmosféry. Dešťové zahrady mohou zvýšit vlhkost vzduchu.
Založení dešťové zahrady
Předpokládá se, že dešťová zahrada absorbuje o 30-40 % více vody než trávník podobných rozměrů. Nejčastěji umísťujeme tento typ zahrady v blízkosti zdí budovy. Takto je do ní odváděna voda prostřednictvím okapů. Prostor, ve kterém zakládáme dešťovou zahradu, by měl být hluboký 50 až 80 cm (čím větší povrch, tím hlubší může být základ). Tento základ vyplníme třemi až čtyřmi vrstvami drenáže: drcené kameny, hrubý štěrk, oblázky a jemný štěrk nebo písek. Nahoru přijde 20 až 30 cm úrodné půdy. Na odtok lze umístit netkanou textilii, která znesnadní zanášení.
Údržba dešťové zahrady
Péče o dešťovou zahradu není náročná. Zahrnuje pouze několik kroků. Na jaře je potřeba odstranit odumřelé části rostlin, dále je třeba pečovat o každou rostlinu dle jejích požadavků (prořezávání, hnojení apod.). Dále je třeba kontrolovat přítoky a odtoky, jestli nejsou zanesené a popřípadě je vyčistit.
Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/ogrod-deszczowy-czym-jest-i-jak-go-zalozyc-rosliny-do-ogrodu-deszczowego-aa-6593-mXsn-ueBN.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!