Denivka: Krásná květina jednoho dne

Denivka

Denivky jsou atraktivní trvalky s velikými barvami prozářenými květy. Pokud jste se i vy o kráse těchto květin přesvědčili na nějaké výstavě anebo u známých, rozhodně vám nic nebrání v tom, abyste si je vypěstovali i u vás doma. My si denivky představíme podrobněji z hlediska jejich původu a podíváme se podrobně na některé základní zásady týkající se jejich pěstování. Třeba se i díky nim nakonec pro přítomnost těchto květin na vaší zahradě či balkonu rozhodnete.

Denivky se představují

Charakteristika denivek není nijak náročná. Jedná se o květiny nazývané také Hemerocallis, které byly v minulosti vyšlechtěny v nádherných odstínech. Když se na ně zadíváte podrobněji, zjistíte, že samotné květy mají silně krepovaný charakter se zajímavým provedením prstenců. Některé mohou být jednobarevné a jiné mají více barev. Jinak samotný název je odvozen i od toho, že rostlina kvete pouze jeden jediný den. Nemusíte mít ale strach, že byste kvítky viděli jen tak krátkou dobu. Na zhruba 4 lodyhách je většinou okolo 20 poupat, takže si květů do sytosti, jejichž velikost činí až 18 cm.

Vysazování denivky

Při vysazování je třeba myslet na to, že se celá rostlina postupně rozroste. Ideální vzdálenost mezi dvěma je 70 až 80 cm. Před vysazováním je zapotřebí zkrátit přibližně o jednu třetinu hlíznaté masité kořeny denivky. Dojde tak k mnohem lepšímu zakořenění. Půda by určitě měla být zhruba 3 cm nad samotným krčkem rostlin. Při hlubším výsevu dochází k jejímu uhynutí. Půda si zaslouží dostatek živin, takže není od věci použít také kompost a kravský hnůj. Stanoviště může být jak na slunci, tak i v polostínu.

Následná péče a pěstování denivky

K rozesazení rostliny by mělo dojít jednou za období 5 až 6 let. Není problém je vysazovat stejně na jedno jediné místo. Bude se jim dařit. Během růstu nezapomínejte na hnojiva organického charakteru, použít lze i ta na minerální bázi. Nutné je dbát na pravidelnou zálivku. Chemii na ochranu rostliny používat nemusíte. Nebezpečí představuje jen moucha vrtalka, proti níž postřik použijete až při napadení.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.