Děláte je také? Nejčastější chyby při krmení mohou psovi ublížit
Jen velmi složitě bychom hledali majitele psa, který by pro svého mazlíka nechtěl udělat to nejlepší. Často se psi mají opravdu skvěle a dokonale prospívají. Mnohdy se ale stává, že je lidé spíše rozmazlují a mohou jim nevědomými, ale poměrně zásadními chybami při krmení způsobit nemalé problémy. My se na takovéto prohřešky podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Možná zjistíte, že se některého z nich dopouštíte nevědomky také.
Dám psovi tehdy, když mám zrovna čas
Určitě ne. Na toto si dejte pozor, jelikož psi mají rádi v krmení pravidelnost. Každý den by měli dostat ve stejnou dobu totožné množství krmiva. Ostatně když v nějakou dobu, kdy tradičně krmíte, ke psovi přijdete, on sám už bude vědět, že má zrovna přijít čas krmení. Pravidelnost je velmi důležitá z hlediska psího zažívání. Jestliže pes krmivo nesní, je třeba mu po určité době odebrat misku a dát mu krmivo zase ve stanovenou dobu. Dospělý pes by měl jíst dvakrát za den. Pozor si dejte na to, aby nejedl až pozdě na večer.
Přilepšujete mu od stolu?
Žebrat umí psi takřka dokonale. Smutné oči a pochtívání zlomí nejednu citlivou duši. Krmit psa od stolu byste rozhodně neměli. Rozmalujete ho a ponoukáte k dalšímu loudění v momentu, kdy se budete chystat k obědu nebo večeři. Hodně nepříjemné je psí žebrání třeba v restauracích. Jinak mu pochopitelně lidská strava nesedí a nedělá mu dobře. Obsahuje hlavně dost soli a koření. Obojí může způsobit pejskovi potíže s ledvinami a se zažíváním všeobecně. Jinak byste se měli najít prvně vy a poté až dávat psovi jeho krmivo. Podřízenost ve smečce je třeba dokazovat i takto.
Psa určitě nepřekrmujte
Vypadá hladově a rozhodně by si něco dal? Proč bychom mu nemohli dát ještě nášup? Jakékoli psí plemeno se vyznačuje tím, že má určitou váhu a ta by měla být do dodržována. Ostatně i proto je na obalu každého krmiva přesně specifikováno, kolik by jej měl pes pozřít. Toto dokumentuje také Kateřina Gottfriedová, produktová specialistka prémiového krmiva Prominent. Konkrétně říká: „Každé psí plemeno má svoji váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek nebo doporučení na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.“
Foto: Pixabay
Kosti už se psovi dávno nedávají
V minulosti se jednalo o standardní záležitost. Kosti jsou sice pro psy lákavé, nicméně zejména ty vařené mohou být pro vašeho mazlíčka velmi nebezpečné. Uvíznout dokážou jak v tlamě, tak i v žaludku. Nejnebezpečnější jsou kosti z kuřete. Když už pes mít kosti musí, pak syrové z hovězího.
Pozor na pohyb před a po krmení psa
My lidé si ostatně také před a po jídle rádi odpočineme. Aplikujte tento vzorec vlastního chování i na psy. Veškeré živiny z jídla se jim musí dokonale usadit. Odpočinek potřebují. Na procházku můžete jít později.
Zdroje info: ireceptar.cz, mujchlupac.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.