Dejte plísni sbohem: Parazitická houba Polyversum

Plíseň okurková

Plíseň rajčat a okurek se řadí mezi aktuálně nejdiskutovanější témata. A není se emu divit, vždyť léto tropického charakteru začalo fakticky až nyní. Neustálá vlhkost měla za následek, že spousta rostliny byla napadena plísní. Bojovat proti ní lze různými způsoby. Ideální jsou hlavně různá preventivní opatření, případně postřiky. Výbornou volbu ale představuje také Polyversum. Jedná se fakticky o parazitickou houbu, které požírá houby další. Pojďme se na ni tedy podívat mnohem podrobněji.

Efektivní ochrana rostlin

Polyversum je v podstatě jakýmsi fungicidním mikrobiologickým preparátem, který se používá právě proti houbovým chorobám. Ty napadají nejčastěji kořenový systém, krčky a paty stébel rostlin. Jsou to právě houby a plísně, které rozhodují o úrodě, nebo naopak neúrodě až v 80 % případů. Napadají rostliny a parazitují na nich. Nakonec dokážou parazitovat také na plodech a vedou k likvidaci kompletní rostliny. Polyversum se prodává jako smáčitelný prášek, který tradičně chrání před:

  • fomovou a sklerociniovou hnilobou,
  • makové plísni,
  • helmintosporioze,
  • červené hnilobě,
  • plísni šedé,
  • fytoftorové hnilobě u jahod,
  • houbovým chorobám paprik, rajčat, okurek a jiné zeleniny.

Plíseň rajčat

Plíseň u rajčat: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jak se Polyversum aplikuje?

Jednoduše formou zálivky, případně postřiku. Ideální je rostliny ošetřovat ještě v raných vývojových fázích. V průběhu vegetačního období se ošetření samozřejmě opakuje. Není od věci přímo namořit již samotné osivo. Mnohdy se namáčejí kompletně celé sazenice. Mimo ochrany před chorobami také nejspíše lépe vzejdou. Mimo ovoce a zeleninu se Polyversum uplatňuje i jako součást postřiku trávníku. Zalévání se řeší tak, že se smíchá 1 g přípravku a 2 litry vody. Jedna sazenice by měla dostat cca 5 ml roztoku. Stejné dávkování platí i pro postřiky.     

Prostě funguje

Vynikající je také tato houba na popraskaná rajčata a skládkové choroby brambor. Nejde samozřejmě o žádnou chemii, takže ekologičností si můžete být jistí.

Plíseň okurková: Zdroj náhledového obrázku wikimedia.commons.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.