Dědečkův domácí chleba: Nic složitého a výsledek stojí za to
Nechcete chodit do supermarketu a raději se snažíte co nejdéle nenakupovat? Nebo se snažíte pracovat s domácími produkty? Ať už tak nebo onak, v každém případě se vyplatí řešit spousty věcí přímo doma. Typickým příkladem je i pečení chleba. Vždyť se stačí podívat na mnohé pecny v obchodě podrobněji a přečíst si, co všechno obsahují. Často se setkáte především s různými umělými látkami, jež našemu organismu zrovna dvakrát nepomohou. U domácího pečiva budete mít jistotu, že jej upečete jen z toho nejlepšího, dlouho vydrží a bude chutnat. Ostatně pro náš dědečkův chleba to platí určitě. Jak na něj?
Ingrediencí je jen hrstka
Přesně tak, nic moc náročného. Sehnat je zapotřebí především droždí, jež bývá dnes často vykoupeno. Jinak byste měli mít všechno doma. Co bude tedy zapotřebí? Obstarat byste si měli:
- 37 g droždí,
- ¾ kg hladké mouky,
- ¼ kg celozrnné mouky,
- 3 lžičky soli,
- hrst kmínu,
- hrst lněných semínek,
- hrst slunečnicových semínek,
- cca 3 šálky vody.
Dědečkův domácí chleba: Foto Radek Štěpán
Naprosto jednoduchý postup
Mnozí se pečení chleba bojí. Strach stranou, zvládne to každý. Začneme samozřejmě moukou, respektive tím, že smícháme hladkou s celozrnnou a přidáme sůl, kmín, lněná a slunečnicová semínka. Poté si ve vlažné vodě rozmícháme droždí a do směsi přilejeme. Pak už přidáváme jen mouku a hněteme a hněteme. Náročný proces, při kterém by nám měl vzniknout jakýsi bochník vcelku. Bude lepkavý, což ale vůbec nevadí, naopak. Misku s těstem necháme cca 1,5 hodiny kynout. Už po chvíli uvidíte, jak těsto naběhne. Po uplynutí této doby vytvoříme pecen několika jednoduchými pohyby. Ten položíme na plech a necháme ještě 20 minut kynout. Mezitím rozehřejeme troubu na 230 stupňů. Pak vložíme do trouby společně s chlebem ještě hrnek s vodou, aby byla v troubě dostatečná vlhkost. Při zmiňované teplotě za horkovzduchu pečeme chléb 10 minut a poté horkovzduch odstraníme a pečeme 30 minut na 180 stupňů.
Dědečkův domácí chleba: Foto Radek Štěpán
Nač si dát pozor?
Především na dostatečnou dobu kynutí. Určitě nic neuspěchejte. Jinak pozor též na přepečení, chléb by hodně ztvrdl, což je nepříjemné. Na chuť by byl dobrý, ale krájel by se těžko. Zkrátka byste s ním nadneseně řečeno, zabili orla v letu. Tak vám přejeme hodně štěstí. Jinak se podívejte také na video, které jsme pro vás natočili.
Dědečkův domácí chleba: Video YouTube kanál Radka Štěpána
Dědečkův domácí chleba: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.