David Herold: Ašvaganda je královnou bylin a stojí za vyzkoušení

Ašwaganda

Oslabená imunita, stres, neklid, nedostatek spánku. Vyjmenoval jsem pouze několik málo slov, která jednoznačně charakterizují spousty současných lidí. Bohužel tomu tak je, chybí nám potřebný klid. Jakýmsi důsledkem jsou pak nejrůznější onemocnění. Pomoct nejen se zmiňovanými neduhy mohou bezesporu různé bylinky, a to především adaptogeny. Právě na ně se v následujících řádcích zaměřím v rozhovoru s Davidem Heroldem ze společnosti Herbs Energy. Bavit se mimo jiné budeme také o ašwagandě, která je v Indii a Číně známá již tisíce let.

Ashwagandha (ašwaganda) neboli indický ženšen je označována jako královna bylin. Počítám, že s tímto tvrzením souhlasíte…

Určitě ano. V tradiční čínské medicíně a Ayurvédě je ashwagandha oblíbená už tisíce let a má to svůj důvod. Nejen, že účinně snižuje stres, zlepšuje náladu a spánek, ale také třeba pozitivně působí na naše pohlavní orgány a zvyšuje plodnost. To dokazují i moderní vědecké studie, které byly o ashwagandě publikovány.

AšwagandaAšwaganda: Foto se svolením Davida Herolda

Proč zrovna tato bylina?

Adaptogeny se vyznačují tím, že dokážou přežít v extrémních podmínkách. Díky tomu obsahují látky, které nám pomáhají snižovat stres a optimalizovat různé procesy v těle. Ashwagandha má nejvíce účinných látek v kořenu. To už věděli v Indii tisíce let nazpátek a když ještě neuměli dělat extrakty, vytvářeli si čaje, nálevy nebo tinktury. Ashwagandha je neuvěřitelná bylinka hlavně v tom, jak komplexně působí na naše zdraví. Je prokázáno že, zvyšuje fyzickou sílu – proto se dává i do některých doplňků pro sportovce. Zároveň ale snižuje stres a zlepšuje spánek.

Kde se s ašwagandou můžeme setkat v čerstvém stavu? U nás předpokládám nikoli…

Původně pochází ashwagandha z Indie, roste ale také třeba v Číně nebo severní Africe. Jak jsem zmínil, ashwagandha je velmi adaptabilní rostlina a dokáže přežít v různých podmínkách. Na trh se dostává většinou ve formě sušeného prášku, extraktů nebo tinktur.

V jaké formě bychom si ji měli dopřát a jak často ji užívat?

U adaptogenů velmi záleží na formě, v jaké je užíváme. V původní formě je totiž většina adaptogenů špatně stravitelná. V moderní době umíme z rostlin dělat extrakty, díky kterým dostaneme do organismu vysokou koncentraci účinných látek s vysokou vstřebatelností. Užívat by se měla každý den po dobu ideálně 3 měsíců. To potvrzuje, jak východní tradice, tak i moderní výzkumy. Po 3 měsících je dobré dát si pár týdnů pauzu anebo vyměnit ashwagandhu za jiný adaptogen.

Fungovat začne hned, nebo po dlouhodobějším užívání?

Na rozdíl třeba od kofeinu u adaptogenů necítíme účinek ihned. Adaptogeny fungují na tom principu, že vyprovokují organismus k tomu, aby se léčil sám a lépe bránil vůči nemocem. K tomu je ale potřeba čas. U někoho adaptogeny začnou účinkovat už během prvních týdnů, někdo potřebuje delší čas. Pro maximální účinek by se měly užívat 3 měsíce. Je také dobré vyzkoušet více adaptogenů, každý organismus je totiž jiný, a tak každá bylinka bude působit trochu jinak. Je potřeba vnímat svoje tělo a najít si to, co bude dlouhodobě fungovat nejlépe vám.

AšwagandaAšwaganda: Foto se svolením Davida Herolda

Alfou a omegou u ashwagandhy je snížení stresu. Souhlasíte?

Je to přesně tak. Dnes už víme, že ashwagandha dokáže účinně snižovat kortizol, což je stresový hormon. V dnešní uspěchané době je na nás vyvíjen obrovský tlak, a tak máme i kortizol velmi vysoký. Když začnete brát ashwagandhu, kortizol se začne snižovat, což bude mít za následek spoustu pozitivních reakcí: lepší nálada, rychlejší usínání, více energie, lepší imunita apod.

Pomáhá ale i v mnohých jiných ohledech…

Zajímavé jsou třeba studie na plodnost. Po dobu 90 dnů jedna skupina mužů užívala placebo a druhá ashwagandhu. Po 90 došlo u testované skupiny k zvýšení počtu spermií, zvýšení objemu spermatu a zároveň i zvýšení pohyblivosti spermií. Jiná studie zas dokázala zlepšení krátkodobé i dlouhodobé paměti.

Jaké jiné adaptogeny byste doporučil?

Moje další oblíbené adaptogeny jsou třeba cordyceps nebo chaga. Velmi oblíbená a známá je také reishi. Stejně jako každému dělá dobře jiné jídlo, i bylinky budou na každého působit trochu jinak. Je proto super vyzkoušet jich více a vnímat, jak se cítíme a které adaptogeny nám pomáhají nejvíce.

Jak vlastně fungují adaptogeny ve srovnání se standardními léky?

Léky nám pomáhají většinou řešit něco akutně. Pro organismus představují léky zásadní pomoc a my se cítíme lépe. Dlouhodobě nám ale chemické léky často spíše škodí. Nejedná se jen o vedlejší účinky, ale i o to, že v těle nahrazujeme nějaké přirozené funkce lékem a tělo se pak nemusí snažit léčit se nebo bojovat s něčím samo.

Adaptogeny by se měly brát dlouhodobě a preventivně. Pokud například na podzim máme problémy s úzkostí a častými nemocemi, je dobré během roku užívat adaptogeny, kterými snížíme stresový hormon, podpoříme imunitu a celkově podpoříme zdraví organismu – tím zajistíme to, že na podzim se budeme cítit o dost lépe a tělo bude umět s nemocemi daleko lépe bojovat.

David HeroldDavid Herold: Foto se svolením Davida Herolda

Zeptám se možná hloupě, ale přesto. Je možné se obávat různých vedlejších účinků u ryze přírodních extraktů?

Pokud někdo trpí vážnými zdravotními problémy, poradil bych se nejdříve raději s lékařem. Pro běžnou populaci jsou ale adaptogeny neškodné a není potřeba se obávat, pokud bychom nebrali naráz velké množství extraktů. Je dobré je brát spíše postupně. A u adaptogenů většinou neznamená „více je lépe“.

Když bych si dal třeba kávu s adaptogeny, poznal bych to oproti klasické kávě?

Ano, adaptogeny mají specifickou chuť a i když je káva z velké části maskuje, ucítíte, že tato káva má lehce zabarvenou chuť oproti klasické kávě. Mně třeba káva s adaptogeny moc chutná.

Nezbude než vyzkoušet, díky moc za rozhovor!

Zdroj info: Autentický rozhovor s Davidem Heroldem

Ašwaganda: Náhledové foto se svolením Davida Herolda

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.