Čůráte občas do kompostu? Babičky by vás za to nejspíše pochválily

Toalety

Kvalitní kompost a zetlelé organické zbytky bezesporu patří mezi vynikající výživu pro jakékoli rostliny. O tomto faktu není pochyb. I proto by na každé zahradě neměl chybět kompostér, případně klasický kompost. Ten by se měl bezesporu správně udržovat, abyste na jaře mohli použít maximálně výživnou kompostovou zeminu. Ta bude působit na rostliny doslova jako živá voda. Sem tam se určitě vyplatí do kompostu i vymočit. Ne, opravdu nemusí jít o nějakou výstřednost, ale spíše praktické využití lidské moči.

Zajímavá alternativa, již používali už naši předkové

Pro někoho jsou lidské výkaly tabu a rozhodně s nimi nechce mít nic společného. Jinak se ale jedná o v podstatě nejlevnější a z hlediska dostupnosti optimální hnojivo, jež naši předkové běžně používali.

Raději koňský nebo kravský hnůj

Je to tak. Ve skutečnosti je ale možné tvrdit, že oba typy hnojiva jsou jakousi alternativou k lidským exkrementům nebo hnojivu kupovanému. Jeho producenti přitom často neuvádějí jeho původ, takže vlastně ani nevíme, oč se jedná. Pocitově je pro nás ale bezpečnější a přijatelnější záležitostí. Jinak je u něj také vyšší uhlíková stopa.

KompostKompost: Foto Pixabay

Lidská moč jako hnojivo budoucnosti?

Pokud trpíte urinofóbií nebo fekofóbií, raději další řádky nečtěte. V opačném případě vězte, že podle studií je lidská moč skvělým hnojivem. Jasně se o tom hovoří třeba v kompostovacích velmocích, jimiž jsou severské země typu Finska nebo Švédska. Lidská moč obsahuje spousty minerálních látek. Pozor jen na moč lidí, kteří berou různé léky a nejsou zdraví. S lidskou stolicí zatím pracují na zahradě pouze lidé, již se jí neštítí.

Dostatečné množství přírodního hnojiva

Vždyť člověk dokáže vyprodukovat v průměru ročně zhruba 500 litrů moči. A jaké látky vlastně lidská moč obsahuje: Konkrétně se jedná o:

  • 0,26 % draslíku,
  • 0,9 % dusíku
  • a 0,12 % fosforu.

Zajímavé jsou finské studie, kdy výzkumníci hnojili fungování močoviny v praxi. Hnojili jeden záhon močí, druhý močí smíchanou s popelem, třetí minerálním hnojivem a čtvrtý nechali jen tak. Největší úroda byla, hádejte kde. Na záhonu hnojeném močí s dřevěným popelem. Předčila druhý nejúspěšnější záhon o 27 %. Moč tedy do kompostu zřejmě patří. Pokud s ní máte zkušenosti jako s hnojivem, nebojte se s námi podělit v komentářích.

Zdroje info: www.sciencealert.com, www.nature.com, https://phys.org/news/2022-06-human-urine-natural-fertilizer-crops.html, Hannatou O. Moussa et al, Sanitized human urine (Oga) as a fertilizer auto-innovation from women farmers in Niger, Agronomy for Sustainable Development (2021).  DOI: 10.1007/s13593-021-00675-2, https://www.researchgate.net/publication/317745835_Human_urine_as_an_efficient_fertilizer_product_in_agriculture

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.