Cukernatění medu neškodí, ač si mnozí myslí opak

Spotřeba medu poslední roky strmě roste. Cena je sice vyšší, ale zdravotní přínos pro lidský organismus se nedá popřít. Nehledě na tu omamnou vůni. Spousta lidí ale bere na milost jen tekutý med a ten zcukernatělý radši odkládá. Chyba.

Kvalita je základ

Častou první a tou nejzásadnější chybou je nákup medu v klasickém obchodě. Cenové rozpětí je poměrně široké, bohužel ani dražší produkty nejsou zárukou kvality. Běžně se dováží med z Ukrajiny nebo Číny, projde zatěžkávací zkouškou během cesty, je vystaven mnoha teplotním šokům a tady se kvůli úspoře peněz smíchá. Medové směsi jsou podvodem na zákazníky. O to hůř, že v krajním případě se do něj přidává karamel, barvivo, invertovaná kukuřice nebo rýžový sirup. Sázkou na jistotu je tak přímý nákup od včelaře a původ medu z České republiky.

Proti proudu

Drtivá většina medů v obchodech je tekutá. Důvod je prostý. O ty zcukernatělé není mezi zákazníky zájem. Bohužel se to týká i nákupu u včelařů, kdy lidé a restaurace (odebírají-li med od soukromníka) vyžadují jejich roztátí. Těžko říct, v čem je problém. Možná mají zafixováno, že dokonalý je jen ten tekutý. Lépe se roztírá a při zpracovávání, vaření nebo mazání na chleba odpadá práce s jeho rozpouštěním. Právě schopnost krystalizace je ale u medu zárukou jeho vysoké kvality. Je úsměvné, že každý med zcukernatí. Lesní zhruba po půl roce, akátový vydrží o pár měsíců déle. Lpění na nezkrystalizované pochoutce je scestná. Tekutý med, který v původním stavu vydrží více než rok, není pravděpodobně v ryzí kvalitě a je to jen směs s fruktózou nebo rafinovaným cukrem. A to je přesně to, čemu se koupí medu chcete vyhnout.

Foto: Pixabay 

Řešení je snadné

Zcukernatělý med je přirozený proces, který není možné obejít. Každý včelař to moc dobře ví. Stačí pár minut ve vodní lázni nebo zahřívání na teplotu kolem čtyřiceti stupňů a med začne velice rychle povolovat. Pozvolný proces je ale pro zachování jemné chuti a všech výživných látek zcela klíčový. Spousta lidí není ochotná dát medu dostatek času a dává ho rozehřát do mikrovlnné trouby. Tam je ale vystaven tak nepříznivému prostředí, že ztratí většinu prospěšných nutrientů a jeho konzumace v rámci zdravého jídelníčku nebo ulevení od obyčejného cukru nedává smysl.

Kompromis na obzoru

Někde na půli cesty mezi tekutým a zcukernatělým medem stojí ten pastovaný. Krystalky jsou rozmělněny hned v začátku a strukturu ani po čase nezmění. Skvěle se roztírá, má jemnou chuť, nestéká a je plný pro tělo prospěšných látek. Jen cena je ještě o něco vyšší než běžně dostupné medy.

Zdroje info: vitalia.cz, fandavcelar.cz, vlastní zkušenosti autora

Foto: Pixabay