Co všechno jde připravit z vodnice
Vodnici si můžete poměrně snadno vypěstovat i na své zahradě. Pokud jste se do toho pustili, pak v tuto chvíli již můžete pravděpodobně začít sklízet. Chuť vodnice tak trochu připomíná kedlubnu či ředkvičku. Její výhodou je nízký obsah kalorií, ale poměrně vysoké množství vitamínů a minerálů, což z ní činí skvělou zeleninu, kterou můžete zařadit do svého každodenního jídelníčku.
Jak jíst vodnici?
Vodnici můžete jíst syrovou podobnými způsoby, jako právě ředkvičku nebo kedlubnu. Můžete si ji nakrájet a jíst ji jen tak samotnou. Také ji můžete dát na chleba s máslem nebo ji použít jako zeleninovou oblohu. Pokud ji povaříte, můžete z ní připravit skvělou přílohu. Hodí se skvěle do salátů, a to jak teplých, tak i studených. Často se z ní připravují také pomazánky, polévky, kaše i pyré. Její všestrannost je až dech beroucí, škoda jen, že u nás vodnice není příliš známá.
Jak uvařit vodnici?
Vařená vodnice může být skvělou náhradou brambor – a sníte tak méně kalorií! Malé vodnice nemusíte loupat, protože jejich slupka je příliš jemná. Starší vodnice ale mají slupku houževnatější – ty před vařením oloupejte. Mladou vodnici vaříme jen okolo 20 až 30 minut, starší vodnice vyžadují delší vaření – od 30 do 40 minut. Vaříme je v osolené vodě nebo ve vývaru. Mladé vodnice můžete podávat přelité rozpuštěným máslem a posypané petrželkou, starší vodnice je lepší rozmixovat na kaši spolu s máslem a smetanou. Můžete přidat také špetku muškátového květu či citronovou šťávu.
Vodnice: Zdroj obrázku Pixabay.com
Skleněné vodnice
Na přípravu tohoto receptu budete potřebovat 200 g mladých vodnic. Ty nakrájejte na kostky o hraně 1 cm. Povařte je 3 minuty ve vroucí vodě. Poté si na pánvi rozpusťte 1 lžičku másla s 1 lžičkou olivového oleje. Až bude máslo tekuté, přidejte i povařené a okapané vodnice. Poprašte je 10 g moučkového cukru. Za stálého míchání restujeme, aby cukr zhnědnul a zkaramelizoval. Poté už je pokrm hotov. Můžeme ho odstavit. Podáváme jako předkrm nebo přílohu k masitým pokrmům.
„Špenát“ z listů vodnice
Již výše jsme naznačili, že jedlé jsou taktéž listy této rostliny. Můžeme je připravit podobně jako špenát. 200 g listů vodnice omyjeme a necháme okapat. Na hluboké pánvi necháme rozpustit 10 g másla a poté přidáme i listy vodnice. Podusíme 10 minut a ochutíme solí a pepřem. Podáváme teplé k těstovinám, bramborám, bramborovému knedlíku a vařenému vejci či pečenému nebo dušenému masu.
Pomazánka z vodnice
Připravit si pomazánku z vodnice je velice snadné. Budete potřebovat 1 vodnici (o hmotnosti cca 200 g). Z ní si nechte jeden hezký list i stvoly a nasekejte je najemno. Samotnou vodnici oloupejte a nastrouhejte najemno. V misce si smíchejte 200 g Lučiny (nebo tvarohu či jiné tvarohové pomazánky) a 20 g másla, osolíme, opepříme a přidáme sušený česnek – poslední tři ingredience podle chuti. Smícháme s vodnicí a necháme uležet aspoň hodinu v lednici. Poté podáváme s čerstvým pečivem.
Vodnice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!