Co se zvadlými listy zeleniny – naučte se je využít nebo oživit a minimalizujte odpad

Co se zvadlými listy zeleniny: Zelenina je pro lidské zdraví nezbytná a mnohým z nás i velmi chutná. Není však nejlevnější, zvláště v zimních měsících, a tak máme tendenci nakupovat jí větší množství, pokud je ve slevě. Taková zelenina ale už nebývá úplně nejčerstvější a nespotřebujeme-li ji hned, začíná vypadat poněkud unaveně. Pár triky si však můžeme pomoci, aby byla zase jako čerstvá.

Naťová zelenina

  1. Sklenice s vodou: Přineseme-li větší množství například petrželky, celerové natě nebo jiné, nejjednodušší je oříznout konečky a vložit ji do skleničky se studenou vodou. Ve dvířkách lednice vydrží několik dní svěží.
  2. Vlhká utěrka nebo plastový sáček: Pokud na to zapomeneme a všimneme si natě, která je již hodně povadlá, lze ji namočit do vody a zabalit do navlhčené utěrky nebo do igelitového sáčku. Pak ji takto zabalenou vložíme tak na hodinu do lednice.
  3. Základ polévky: Jestliže se ani potom nevzpamatovala, využijeme ji na pesto, nebo jako základ do polévky.
  4. Miska s vodou: Povadlé otrhané lístky petrželky můžeme vložit do misky nebo hlubokého talíře , zalít vodou a zakrýt. Petrželka se vzpamatuje.
  5. Usušení: Pokud žádný z triků nezabral nebo je nať opravdu velmi zvadlá, ale jinak zdravá, dáme ji rovnou usušit. Poslouží samostatně nebo do domácí vegety a podobně.

Salátová zelenina

  1. Talíř s vodou: Přineseme-li si domů celý hlávkový salát, nejlépe ho udržíme čerstvý, dáme-li na talíř trochu vody, seřízneme místo po kořenu a položíme ho do vody. Takto vydrží svěží pár dní.
  2. Plastový sáček nebo vlhká utěrka: Stejně jako u naťové zeleniny i salát můžeme uchovávat nebo mu vrátit svěžest postříkaný vodou a zabalený v utěrce nebo v plastovém sáčku v lednici. Při uchovávání navlhčeného salátu v sáčku je nutné jej každý den kontrolovat, zda se nezačal kazit. Navlhčená utěrka je spíše vhodná pro drobnou listovou zeleninu, jako je špenát, polníček a podobně.

ředkvičky a salát

Foto: Pixabay

Kapusta, kadeřávek, zelí

  1. Blanšírování: Povadlé listy kapusty nebo kadeřávku nevyhazujme, pokud nejsou jinak špatné. Čerstvý vzhled jim vrátí krátký pobyt ve vroucí vodě a poté prudké zchlazení v ledové vodě.. Potřebujeme-li jen takto krátce upravenou zeleninu na talíř, zblanšírované listy dostanou krásnou zelenou svěží barvu.
  2. Využití v teplé kuchyni: Do karbanátků, na dušení nebo do polévky můžeme klidně použít i povadlou zeleninu.
  3. Zvadlé zelí na vaření, čerstvé na salát: U zelí platí totéž, co výše. Zvadlé vrchní listy využijeme do polévek nebo na dušení, čerstvé vnitřní na křupavý salát.

Listy ředkviček a červené řepy

  1. Utěrka nebo sáček: Povadlé listy můžeme ořezat, umýt, postříkat vodou a zabalit, podobně jako listovou zeleninu.
  2. Miska s vodou: Svazek ředkviček nebo celou červenou řepu s kořenem i s natí vložíme do hlubší misky a počkáme, až nasaje vodu a listy se vzpamatují. Šťavnatější budou i bulvičky.

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/4555-jak-nejlepe-ozivit-zvadle-listy-zeleniny-a-salatu-pomuzou-lednice-uterka-voda-hluboky-talir-i-obycejny-igelitovy-sacek/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)