Co s přerostlou cuketou? Vyhazovat ji nemusíte, lze ji bez problémů zpracovat
Co s přerostlou cuketou? S cuketami se to má tak, buď jich máte hodně, nebo málo, ale nikdy akorát. Když je nadúroda, lezou vám ušima a rodina při spatření cukety na vašem kuchyňském prkénku spustí hlasité protesty. V takovém případě se pokuste cuketu do jídla propašovat neznatelně (strouhanou), nebo si připravit nějaké polotovary na zimu. A na to se právě nejlépe hodí cukety přerostlé.
Jak na cuketového obra
Pokaždé si přísaháte, že už cukety přerůst nenecháte, a přesto pokaždé nějaká unikne vaší pozornosti. Nebo vám ji přinese kolegyně či tchýně a vy se musíte tvářit patřičně vděčně, i když v duchu úpíte. A klasicky jako pan Neruda se zeptáte: Co s ní?
Vyzrálá velká cuketa má úplně jiné vlastnosti, než mladé a křehké plody, které běžně zpracováváte. Přesto se do některých receptů hodí a navíc, plně vyzrálá cuketa vydrží v chladné spíži klidně do Vánoc a vy pak můžete překvapit rodinu třeba cuketovými bramboráky.
Přerostlá cuketa má houževnatější strukturu, tuhou slupku a obsahuje hodně vody. Také mívá už zralá, tvrdá semena a houbovitý střed, podobně jako dýně. Slupku proto oloupejte, houbový střed se semeny odstraňte a cuketu po nakrájení nebo nastrouhání nechte „vypotit“: lehce ji osolte, promíchejte a nechte vodu na cedníku odkapat. Nastrouhanou můžete ještě vymačkat, plátky otřete papírovou utěrkou.
Foto: Pixabay
Jídla, do kterých se „óbrcuketa“ hodí
V zásadě se jedná o jídla, kde nevadí houževnatá struktura starší cukety, případně se nastrouháním zcela ztratí.
- Bramboráky cukeťáky – připravíte je jako klasické bramboráky, na 2 díly brambor dejte 1 díl nastrouhané vymačkané cukety.
- Cuketová buchta nebo bábovka – receptů je spousta, buchta je díky cuketě krásně vláčná.
- Cuketové zelí – nastrouhanou cuketu vymačkejte, aby se dlouhým odpařováním vody nerozvařila, jinak postupujte jako u klasického zelí.
- Cuketová polévka – cuketu vařte v malém množství vody, přidat můžete bramboru, která polévku zahustí. Receptů na krémové zeleninové polévky je mnoho, vyberte si tu svoji.
- Cuketová pomazánka na topinky – recept níže
- Nastrouhaná jako zahuštění do omáčky – lze ji přidat přímo při dušení masa, nebo si cuketu předem udusit jako polotovar. Duste do vypaření vody a husté konzistence, polotovar můžete zamrazit nebo zavařit.
Topinková směs s cuketou
Ingredience:
- 1500 g oloupané a očištěné cukety (asi 2 velké)
- 6 velkých cibulí
- 3 velké červené papriky nebo kapie
- 3 velká rajčata
- 1 chilli paprička (podle chuti)
- 6 velkých stroužků česneku
- 6 bobkových listů
- 6 polévkových lžic sójové omáčky
- 3 rovné lžičky soli (dle chuti)
- ½ lžičky pepře (dle chuti)
- 2-3 lžíce oleje
- kečup, případně cukr na dochucení
Postup:
- Oloupanou cuketu zbavte houbovitého středu nakrájejte na menší kousky a rovněž tak papriky. Rajčata nařízněte, spařte a oloupejte. Pak je rozkrojte a odstraňte jádra. Chilli papričku dejte s jadérky nebo bez, podle chuti. Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno.
- Na oleji zpěňte cibuli a později na pár okamžiků česnek. Pomalu orestujte dozlatova.
- Ostatní zeleninu rozmixujte na jemno a přidejte k cibuli.
- Do směsi vložte bobkový list a za stálého míchání duste do zhoustnutí, nejprve pod pokličkou, pak odklopte.
- Pomazánku dochuťte solí, pepřem, sójovou omáčkou a kečupem, můžete mírně přisladit.
- Hotovou směs plňte do malých skleniček a zavařujte na 80 °C asi 20 minut.
Zdroje: https://prima-receptar.cz/co-s-prerostlou-cuketou/, https://prima-receptar.cz/recept-na-cuketove-bramboraky/, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/co-delat-s-prerostlou-velkou-cuketou/, http://www.vysnenazahrada.cz/2017/07/co-varit-z-prerostlych-cuket.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)