Co potřebuje vánoční kaktus právě teď, aby kvetl. Stimulaci poupat, vhodné světlo a střídmou zálivku

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je velmi oblíbená pokojovka. Vývoj jeho květů můžete bez potíží stimulovat ještě teď. Budou nádherné. Schlumbergera je zvláštní rod kaktusů, které se často pěstují jako pokojová rostlina kvůli svým nádherným květům. Známější bývají ovšem pod označením vánoční kaktus. A i když lze v květinářství pod tímto názvem pořídit několik různých druhů, jejich požadavky na pěstování jsou v zásadě stejné.

Jak pěstovat vánoční kaktus

Aby však u vás tyto květiny prospívaly, je třeba se o ně řádně postarat. Pro začátek jim proto najděte vhodné podmínky k růstu. Vánoční kaktus potřebuje dostatečné, ale nepřímé osvětlení. Nedávejte ho přímo na slunce, protože by se mohl spálit – výjimkou jsou okna směřující na východ a na sever. Tam se mu bude líbit a úpal ho neohrozí. V jinak orientovaných místnostech bude pro jeho pěstování nejvhodnější stůl poblíž okna. A pozor i na vhodnou teplotu, vánoční kaktus se nejlépe cítí při teplotách kolem 20 až 25 °C (zimování by mělo být chladnější).

Vánoční kaktus

Foto: Pixabay

Nesnáší výrazné teplotní výkyvy. A jak je to se zálivkou? Tato pokojovka potřebuje pravidelný přísun vláhy, ovšem přemokření nesnáší. Pamatujte si proto, že půda by měla být vždy mírně vlhká, ale ne zcela nasycená vodou. Pokud je půda přemokřená, může dojít ke hnilobě kořenů. Posledním důležitým bodem je přesazování. Vánoční kaktus přesazujte asi jednou za dva až tři roky. Používejte speciální substrát pro sukulenty a kaktusy.

Jak se starat o vánoční kaktus

A nezapomeňte také na přísun živin. Hnojení se provádí nejlépe ráno nebo večer a to třikrát za dva měsíce. Pokud chcete podpořit tvorbu poupat, začněte s tímto hnojením v listopadu. Naopak velikost a barvu již založených květů podpoří hnojení v únoru a březnu (pokud váš vánoční kaktus kvete v jiném termínu, pak si samozřejmě období hnojení uzpůsobte na míru).

Co byste ještě měli vědět

Pro vánoční kaktusy se dříve používala, kyselina boritá – takže ji možná ještě někde v domácnosti najdete. Ovšem ve vyšší koncentraci škodlivá. Pokud ji tedy chcete používat pravidelně, měli byste zdravotní stav svých rostlin pečlivě pozorovat a hnojení jim přizpůsobovat přímo na míru. Při nákupu pak myslete na to, že se tato kyselina také používá v průmyslu (výroba skla, keramiky, léčiv a kosmetiky), takže pokud se ji rozhodnete použít jako hnojivo, ujistěte se, že máte pro toto použití ten správný typ.

Zdroj: https://www.florapack.cz/rady-zahrada/jak-se-starat-o-vanocni-kaktus.html, https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pestovat-vanocni-a-velikonocni-kaktusy-aby-krasne-kvetly.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-vanocni-kaktus, https://www.modernizahrada.com/jak-pestovat-vanocni-kaktus-aby-krasne-kvetl/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)