Co na první včelí bodnutí? Určitě lístek jitrocele
Jitrocel větší je u nás vlastně takový otloukánek. Každý zná jeho kopinatého brášku, ale jeho širokých listů si skoro nikdo nevšimne. Vždyť to přece není „ta léčivka.“ A přitom se jeho něžná zelená krása zcela běžně objevuje v každém trávníku. A umí si poradit s celou řadou nepříjemných neduhů – pomůže třeba i na tolik obávané bodnutí od ještě popletených jarních včeliček.
Listy jitrocele většího (Plantago major) obsahují celou řadu prospěšných látek, zejména: glykosidy, alkaloidy, flavonoidy, pro-vitamín A, vitamíny C a K, organické kyseliny, enzymy a oxid křemičitý.
Jak používat jitrocel větší
Čerstvé listy (lehce pomačkané a přiložené na ránu) vám přinesou úlevu od bolesti při bodnutí, kousnutí nebo u malých řezných ran. Jitrocel má antivirové, antistresové, antiparazitické a antitusivní vlastnosti (šťáva z čerstvého jitrocele se používala proti kašli). Bojuje proti sípání i bolestem na hrudi, pocházejícím od kašle.
Kdy jitrocel větší sbírat?
Největší sílu má v období květu, tzn. v červenci a srpnu. Ovšem dobře vám poslouží i první jarní lístky, které se už teď začínají objevovat všude tam, kde je alespoň trochu výživná a ne příliš přemokřená půda.
Při sběru oddělíme od listů řapík (bez něj se vysuší mnohem rychleji) a rozložíme je do tenké vrstvy na dobře větraném a stinném místě. Sušíme při teplotě maximálně 50 ° C. Nezapomeňte, že listy nasypaně v příliš silné vrstvě, rychle ztrácí své jedinečné léčebné vlastnosti. Po usušení jitrocel uskladněte v dobře uzavíratelné nádobě na tmavém místě.
Léčivý čaj z jitrocele
Používá se k léčbě onemocnění horních cest dýchacích a při nemocech trávicího systému. Jednoduše spařte čajovou lžičku sušených listů hrnkem horké vody. Nechte louhovat 20 minut a vypijte. Užívejte 2-3x denně dokud obtíže neustoupí.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)