Co lze vysít během února – brzkou přípravu ocení některé druhy zeleniny i okrasných květin
Co lze vysít během února – brzkou přípravu ocení některé druhy zeleniny i okrasných květin. Ne všechny plodiny jsou vhodné pro únorový výsev. Během výběru si proto přečtěte doporučení výrobců osiva. Na obalu se obvykle uvádí, k jakému výsevu se daná odrůda hodí. Například pozdní odrůdy rajčat je ideální zasít právě v polovině února, naopak ta, která dozrávají dříve, stačí vysít až koncem března nebo začátkem dubna. Pokud plánujete začátkem května vysadit sazenice do skleníku či záhonu, měli byste semena zasít poslední únorový týden.
Brzké setí ocení paprika nebo lilek
Pro přípravu vlastních sazenic v únoru je skvělá kedlubna, paprika nebo salát. Zkusit můžete i lilek, který se v našich končinách nepěstuje moc často. Také celer, pórek, kapustu a některé odrůdy bazalky můžete klidně vysadit do květináčů na parapetu v poslední dekádě února. Sazenice budou připravené k přesazení přibližně dva měsíce od výsevu. A chcete-li si přivolat jaro, nechte si v klíčící misce nebo buničině vyrůst řeřichu.
- Rajčata (pozdní odrůdy): Rajčata vyžadují delší vegetační období, proto pozdní odrůdy rajčat je ideální zasít právě v polovině února. Mějte na paměti, že budou potřebovat dostatek světla a tepla.
- Papriky: Papriky jsou další plodinou, která může být zasetá v únoru. Výsev paprik může být úspěšný, pokud zajistíte dostatek tepla a osvětlení.
- Kopr: Kopr lze také zasít v únoru. Je vhodný pro pěstování na parapetu, ale může být později přesazen i na záhonek.
- Petržel: Petržel zasijte přímo na záhon, zimní vláha jí svědčí.
Foto: Pixabay
Připravit si můžete i jahody a květiny
Pokud pokukujete po ovoci, měli byste vědět, že únor je ideální pro zasetí jahod. Keříky se tvoří měsíc a půl po zasetí a o měsíc později jsou zcela připraveny k výsadbě. Proti přízemním mrazíkům je dobré mladé jahody v záhoně zakrýt například netkanou textilií. Mezi květiny vhodné pro předčasný výsev patří vlčí bob, begónie, levandule, sedmikráska, verbena a prvosenka. Hlavním předpokladem úspěšného únorového výsevu je správný světelný režim.
Při přenášení rostlin do záhonu buďte opatrní
Až budou vaše sazeničky připraveny k transportu do záhonu nebo skleníku, musíte být při vypichování opatrní, abyste nepoškodili křehký kořenový systém. Samotné přesazení je jednoduché: v zemině udělejte jamku, rostlinu jemně vypíchněte, až po děložní lístky vložte do zeminy, zahrňte, zalijte a pokud možno zajistěte nové rostlince stín, aby mohla v klidu zakořenit.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/unor-na-zahrade.A130208_114011_hobby-zahrada_mce, https://www.pestik.cz/module/csblog/post/70-1-co-vysevat-v-unoru-predpestujte-si-za-oknem-kvetiny-bylinky-i-zeleninu.html#gref, https://www.culinabotanica.cz/zahrada/co-predpestovat-v-unoru
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)