Co je to oskeruše aneb víte, z čeho naše babičky tak rády dělaly zavařeniny a náplně?
Co je to oskeruše aneb víte, z čeho naše babičky tak rády dělaly zavařeniny a náplně? Pod tímto, trochu čarodějně znějícím názvem, se skrývá strom zvaný jeřáb oskeruše, latinsky Sorbus domestica. Někdy se také používá název oskoruše či oskoruša.
Jedná se o listnatý opadavý ovocný strom. Dorůstá výšky přibližně 15 m jako solitér a pokud roste v lese, může dorůst výšky až 30 m. U nás se dožívá průměrně 300 až 500 let a v jižní Evropě i 600 let.
Kde ji najdete
Tento vysoký strom se u nás nachází v dubových nebo bukodubových lesích v nadmořské výšce 160 až 500 m n. m. I když se jedná o teplomilnou rostlinu rostoucí spíše v jižní části Evropy, tak vzrostlé stromy jsou mrazuodolné až do – 30 ° C.
- Oskeruše roste především v jižní Evropě, na Balkáně, v Itálii a v části Španělska. Setkáte se s ní také ve Francii a středním Německu. Můžete ji najít také v severní Africe a Turecku.
- U nás se vyskytuje v Českém středohoří, na Slovácku a na jihovýchodě Moravy.
- Největší oskeruši najdete pod kopcem Žerotín přibližně 3 km jižním směrem od Strážnice a jmenuje se Adamcova oskeruše.
Foto: Pixabay
Jak vypadá plod
Oskeruše je malý žlutý až oranžový plod, který připomíná drobné jablko nebo hrušku. Má mírně kyselou chuť a často se konzumuje vařená nebo pečená jako kompot, džem, nebo se z ní připravují různé druhy dezertů.
Plody a využití
Oskeruše plodí ve věku 10 až 20 let. Plody jsou zralé přibližně od srpna do listopadu a z vzrostlého stromu lze sklidit od 300 do 1200 kg plodů. Úroda ovšem nebývá pravidelné, jeden rok může být úroda bohatá a další se nic neurodí.
- Plody obsahují mimo cukrů také bílkoviny, vitamíny A a C, minerály, pektiny, tanin a organické kyseliny.
- Pokud chcete plody konzumovat bez úpravy, musíte je nechat uležet, aby změkly a zhnědly, tzv. zhiličkovatěly. Můžete z nich také udělat marmeládu či kompot. Plody je také možno usušit a případně i umlít. Prášek použijete jako dochucovadlo. Příchuť je skořicová.
- Prášek se používá také ke konzervaci ovocných šťáv. Z plodů se vyrábí také pálenka, kterou se jmenuje oskerušovice.
- Léčivé účinky plodů jsou taktéž známé. Sušené ovoce je statikum a používá se při střevních potížích. Projímavé účinky má naopak ovoce v syrovém stavu. Plody se používají také u revmatu či horečce. Nachlazení vyléčíte oskerušovicí smíchanou s bylinkami a medem.
- Také dřevo oskeruše se používá v truhlářství, řezbářství a při výrobě hudebních nástrojů, vinných lisů a mechanických nástrojů. Dřevo je totiž velmi pevné a má pěknou kresbu i barvu.
Co je to oskeruše, oskeruše, jeřáb, sorbus, tradice
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-sklizet-a-zpracovavat-starodavne-oskeruse.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%99%C3%A1b_oskeru%C5%A1e, https://www.tipio.cz/oskeruse/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)