Co je cizrna a jak ji pěstovat
Cizrna neboli římský hrách je poměrně oblíbenou plodinou, která se pěstovala již v dobách starověku. Původem pochází z Asie, nicméně hojně se pěstuje hlavně v jižních částech Evropy. Cizrna beránčí, pak zní kompletně její název díky podobnosti s beraní hlavou, patří mezi jednoleté rostliny i trvalky. Tento poněkud prazvláštní protimluv lze vysvětlit tak, že některé druhy jsou pouze roční a jiné připomínají spíše keře, které mají trvalý charakter. V každém případě obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek a její pěstování není nijak náročné.
Látky obsažené v cizrně
Cizrna se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů, vlákniny a také bílkovin. Dokáže tedy zasytit během několika málo okamžiků. Pokud si naordinujete dietu anebo nějaký režim s minimálním množstvím tuků, pak bude jistě jeho součástí. Vápník, železo a spousta mastných kyselin. Přesně tyto látky cizrnu dokážou dokonale charakterizovat. Recepty z cizrny se vyznačují také velkým množství vitamínu B15, jenž je skvělým antioxidantem.
Základní pravidla pěstování cizrny
Vegetační doba je u cizrny stanovena na 130 dní. Potřebuje ke svému kvalitnímu růstu především dostatečné množství světla a tepla. Naopak není náročná na půdní prostředí. Klidně jí postačí i převlhčené a těžké půdy. Zasadit si ji můžete na zahrádce ze semínka podobně, jako je tomu u klasického hrachu. Počítejte ale s hustotou porostu nějakých 50 rostlin na 1 m2. Vysévat je třeba do hloubky okolo 50 milimetrů.
Skvělá pomazánka z cizrny
Recepty z cizrny jsou vynikající. Pokud si nepřipravíte třeba jednoduchý salát z cizrny anebo humus z cizrny, můžete dát přednost pomazánce. Budete tedy potřebovat zhruba 400 g uvařené cizrny a 100 ml vývaru právě z cizrny. Z dalších ingredienci jmenujme 1 cibuli, 3 lžíce oleje. Šťávu z půlky citrónu anebo limetky, stroužek česneku a sůl s pepřem na dochucení. Postup je jednoduchý. Stačí pouze nechat na tuku zesklovaťet cibulku a pak všechno rozmixujeme za pomocí tyčového mixéru a dochutíme solí a pepřem.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.