Co dokáže potrápit při pěstování zimolezu
Dokáže vám zahradu zútulnit a ozdobit. A to nejenom svými půvabnými vonnými květy, ale také svěžím listovím. Jeho šlahouny mohou dosáhnout délky až dvou metrů a pokud jim dopřejete vhodné podmínky, porostou velmi široké okolí.
Ovšem ne vždy se zimolezu na našich zahradách daří tak dobře, jak bychom si asi přáli. Podíváme se na to, kde dělá chybu nejvíce pěstitelů.
Dejte si pozor na dostatek vláhy
Právě zálivka nejdůležitější věcí při pěstování zimolezu. Není to s ní tak úplně jednoduché, takže jistá pečlivost se v tomto ohledu určitě vyplatí. Rostliny netolerují přemokřenou půdu, ale ani přesušení. A stejně důležité je i prořezávání. Dospělé kvetoucí rostliny ho nevyžadují a nemají rády ani stříhání, proto je nůžkami upravujte pouze v případě potřeby. V prvních letech po výsadbě však naopak stříhejte často a hluboce, aby zimolezy získaly pěkný tvar. Všechny výhonky lze každé jaro zkrátit o třetinu délky. To podpoří rozrůstání zimolezu do šířky.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Starší exempláře zimolezů mají sklon se vyholovat. Pokud tedy vaše rostlina vytváří listy a květy pouze v horní části, je to známka toho, že je třeba ji omladit silným prořezáním hlavních výhonků. Aby nedošlo ke ztrátě květů, rozdělte tento úkon do dvou let – v každém ostříhejte pouze polovinu rostliny.
Jak na další péči o zimolezy
Během období květu vyžadují rostliny pravidelné zalévání a intenzivní hnojení. Vícesložková minerální hnojiva musí být do substrátu přidávána alespoň jednou měsíčně. Ale lze použít i ta s dlouhým uvolňovacím cyklem. V takovém případě stačí jedno ošetření v dubnu. Tekutá hnojiva vždy promíchejte s dostatečným množstvím zálivkové vody, aby nedošlo k poškození kořenů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)