Co do skleníku v srpnu aneb jakou zeleninu pro podzimní sklizeň

skleník

Jak efektivně využít skleník v srpnu? Co zasadit, abyste se mohli těšit i na podzim z bohaté vlastní úrody? Jaká semínka vybrat? Dozvíte se vše v článku.

Předností skleníku je, že ho lze využívat pro pěstování sezónní zeleniny, která v něm roste a zraje rychleji, hlavně je chráněna před nepříznivými podmínkami, jako je silný déšť, kroupy, vítr apod. Rovněž tak i před houbovými chorobami, což je výhodně například u rajčat.

Úroda ředkviček až do října

Od poloviny srpna je ideální doba pro výsev ředkviček pro podzimní sklizeň. Ředkvičky sejte do řádků 1,5 až 2,5 cm od sebe, do hloubky 1 až 2 cm. Postupným výsevem po jednom řádku po několikadenních intervalech v průběhu srpna a začátkem září si zajistíte sklizeň až do konce října.

Čas na pěstování salátu

Místo, které jste měli ve skleníku doposud nechané na pěstování sadby se uvolnilo a nabízí efektivní využití. Na uvolněné místo už na začátku srpna můžete vysít salát pro podzimní sklizeň. Vhodný je ledový salát, polníček, stejně tak mangold apod. Tímto výsevem si zajistíte sklizeň, a hlavně podzimní úrodu.

špenát

Foto: Pixabay

Co je možné sklízet brzy po výsevu

Díky pěstování ve skleníku máte urychlenou sklizeň. Dva měsíce od výsevu je možné sklízet rané kedlubny a ředkev. Zhruba ve stejnou dobu poroste i čínské a pekingské zelí. Pokud máte rádi sladkou mrkev, tak tu vysejte rovněž. Její nejkratší vegetační období se sice pohybuje okolo 80 dnů, ale malé mrkvičky je možné začít sklízet už za dva měsíce.

Nezapomeňte na špenát, který je zdravý. Mladé čerstvé listy můžete sklízet už za 5 až 6 týdnů po výsevu. Špenát nemusíte jen tepelně zpracovat, ale použít ho čerstvý do zeleninového salátu. Tímto tak z něj získáte nejvíce prospěšných látek. A pokud máte rádi zelenou nať cibulky, tak si můžete vysadit sazečku.

Zdroj: abecedazahrady.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay