Co dělat z rakytníku? Několik tipů pro vaše zdraví
Plný antioxidantů, vitamínu C a A: to je rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides). Obvykle z nich vyrábíme léčivé sirupy. Sběr bobulí může být trochu problematický, protože strom má husté větve opatřené trny. Listy svým tvarem připomínají rozmarýnové listy, mají stříbřitě zelenou barvu. Plody dozrávají obvykle do poloviny září, nicméně s jejich sklizní bychom měli počkat až před první hrozbou mrazů.
Uchovávání bobulí
Rakytník můžete jednoduše uchovat v mrazničce. Omyjte sesbírané bobule a poté je nechte osušit na utěrce. Dejte je do sáčku a zmrazte. Rovnou z mrazničky je můžete použít na přípravu svého smoothie. Hodit se vám budou zejména v zimě, díky vysokému obsahu vitamínu C. Další možností je bobule odšťavnit. Nejlépe to jde v odšťavňovači nebo tyčovým mixérem (pak je ale třeba směs ještě přecedit přes jemné plátýnko). Takto připravenou šťávu nepijeme přímo, mohlo by dojít k poškození zubní skloviny. Před konzumací ji nařeďte vodou. Také tuto šťávu můžete zmrazit.
Foto: Pixabay
Rakytníkový čaj
Rakytníkový čaj pomáhá při hubnutí a také jiných zdravotních obtížích. Čaj se připravuje ze sušených bobulí rakytníku a lidé ho pijí nejen pro doplnění antioxidantů, ale také pro regulaci hladiny cholesterolu. Bobule sušíme na vzduchu. Na přípravu jednoho čaje je zapotřebí 2 lžic sušených bobulí. V hrnku je zalijte horkou vodou. Můžete přidat také sušené listy rakytníku a přivést k varu. Poté nechte přikryté odstát ještě 10 minut. Sceďte a vypijte. Můžete dochutit jako klasický čaj – medem a citronem.
Rakytníkové muffiny
Čerstvé i zmrazené plody můžete použít také na přípravu chutných muffinů. V jedné míse smíchejte suché ingredience: 250 g hladké mouky, 5 g prášku do pečiva, 125 g cukru krystal, 1 špetka soli. V druhé míse smíchejte 1 vejce, 63 ml rozpuštěného másla, 125 ml mléka a promíchejte. Obě mísy smíchejte dohromady a vymíchejte hladké těsto. Nakonec přidejte ještě 125 g rakytníkových plodů. Těstem naplňte formy na muffiny (vychází to na 12 muffinů) a pečte na 180 °C asi 15 minut.
Rakytníkový džem
Budete na něj potřebovat odšťavněné bobule, a to v množství 1 litr. Smíchejte s 1,5 kg želírovacího cukru a vařte do zhoustnutí.
Zdroj: https://swisshomegarden.com/recipes/top-10-sea-buckthorn-recipes/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!