Co dělat, když na vašeho psa útočí cizí? Rad je hned několik
Jsme národem pejskařů. O tomto faktu nemá smysl nijak výrazně diskutovat. I proto se často na ulicích potkáváme hned s několika psy. Jestliže se střetnete s nějakým, který je agresivní, máte problém. Bránit vašeho mazlíka nebo i vás samotné potenciálnímu útoku nemusí být zrovna jednoduché. Zajímavé názory na tuto situaci má odborník společnosti PetCenter Tomáš Vykydal. Právě z jeho rad budeme vycházet v následujících řádcích. Situací může být více a my se na některé podíváme mnohem podrobněji.
Různé druhy vyhrocených situací
Agrese může přijít při rozličných příležitostech. Vše se odvíjí hlavně od toho, zdali se spolu psi znají, nebo nikoli. Dále byste měli vědět, jestli se psi nacházejí v prostředí, jež znají. Tak jako tak určitě nepodléhejte panice. Ta stoprocentně není na místě. Vaše rozhodování musí být maximálně rychle a rozhodné. Jak se tedy chovat?
Hlavně nesmíte ublížit sami sobě
Jestliže se psi už rvou a jsou do sebe pořádně zakousnutí, stoprocentně jim nesahejte do tlamy. Poranění se bezesporu rázem zhorší. Navíc můžete také ublížit sami sobě, což není zrovna ideální. Naopak. Neodborným zákrokům byste se měli pokaždé vyhnout.
Foto: Pixabay
Na psa rázně zařvěte
Tomáš Vykydal konkrétně upozorňuje na následující: “Jako první věc při útoku je třeba na zvíře rázně zařvat. Případně pokud jde o agresi kvůli pamlsku, nebo hračce a podobně, tak je třeba tu danou věc vzít. Pokud nic takového nepomáhá, je v případě možnosti zdroje vody (hadice, kýbl, potok) jej využít. Studená voda zvířata zastaví. V krajním případě, pokud si na to troufáte, tak můžete se pokusit psy od sebe odtrhnout.” Jinak lze psa odradit také pepřovým sprejem. Nesmíte ale ohrozit ostatní účastníky konfliktu.
Brát psa do náruče není vhodné
Nebezpečný bývá souboj hlavně pro menší psí plemena. Logicky. Psa berte do rukou jen tehdy, když jde o plemeno, které je vysoké zhruba do výše kolen. Větší zvířata do náručí nepatří. “Větší zvířata určitě ne. Většinou to naopak situaci daleko zhorší. Pes v náručí bývá mnohdy agresivnější, a to i přes to, že si to jeho majitel nemusí uvědomovat. Což pak následně o to více dráždí útočící zvíře,” dodává Vykydal.
Jak se chovat po útoku?
Jestliže dojde ke zraněním, určitě je nutné vyměnit si s majitelem druhého psa kontakty. Od věci není ani přítomnost svědků a fotografie. Dále je třeba zjistit, zdali je agresor očkovaný proti vzteklině.
Prevence jako základ
Určitě. Pes by měl podstoupit výcvik a vy jako majitelé byste si svého mazlíka měli hlídat. Ideální je se případným vyhroceným situacím vyhýbat. “To znamená, že pokud z dálky vidím blížící se zvíře, u kterého mám pochybnosti, že by se nemusel snést s mým psem, je lepší například přejít silnici, odejít z úzkého prostoru a podobně. Můžete vytvořit klidně překážku ze svého těla a pokud si je člověk jistý, že by nastal konflikt, může zkusit potenciálního útočníka odehnat,” říká specialista Vykydal.
Zdroje info: ifauna.cz, psisouvislosti.cz, petcenter.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.