Co dělat, aby vánoční kaktus na svátky vykvetl bohatěji než dřív – s poupaty pomůže střídání teplot, na poslední chvíli pomůže lektvar z mléka a jedlé sody
Co dělat, aby vánoční kaktus na svátky vykvetl bohatěji než dřív – jednotlivé body péče nejsou těžké, musíte s nimi však začít včas. Vánoční kaktus, neboli Schlumbergera, má zajímavou historii, která sahá až do bujných deštných pralesů Brazílie, kde roste jako epifyt v korunách stromů. Tento jedinečný kaktus byl objeven evropskými botaniky v 19. století a rychle se stal oblíbeným v Evropě i Severní Americe a to samozřejmě díky svým exotickým, barevným květům, které rozzáří zimní měsíce.
Za to, že kvete na Vánoce, může příroda
Jeho přirozený cyklus kvetení se totiž shoduje s pozdním jarem a začátkem léta na jižní polokouli, což koresponduje se zimními svátky na severní polokouli (nejde tedy primárně o jeho urychlení ve skleníku nebo něco podobného). Hybridizace ve 20. století pak přinesla na trh i nové barvy a zvýšila odolnost rostliny, čímž se vánoční kaktus stal oblíbenou sváteční rostlinou po celém světě.
Na tom, kde ho pěstujete, záleží
Aby vánoční kaktus krásně vykvetl na svátky, je důležité věnovat pozornost prostředí, ve kterém ho pěstujete, a to zejména během podzimních měsíců. Vyberte místnost, kde se málo topí, protože nadměrné teplo může jeho kvetoucí cyklus narušit.
Foto: Pixabay
Jak pěstovat vánoční kaktus, aby kvetl
Ideálními místy jsou pracovny, ložnice nebo kuchyně – prostory, které bývají chladnější než obývací pokoje. Vyhněte se však chodbám, kde bývá rostlina často vystavena studeným průvanům z otevřených dveří a kde také často trpí nedostatek světla. Pamatujte si, že klíčem k tomu, aby kaktus prospíval a začal nasazovat poupata, je spíše stabilní, mírně chladnější prostředí je než nějaké extrémy.
Nejdřív zima, potom teplo
Asi měsíc před Vánoci zvažte přesunutí kaktusu do ještě chladnější místnosti, kde teploty nepřesahují 15 °C (ideálně se blíží spíše k 10 °C). Tento kontrolovaný chlad je pro rostlinu přínosný, protože skvěle stimuluje tvorbu poupat. Pokud je vše v pořádku, měla by se objevit dvou týdnů. Během tohoto období zalévejte jen střídmě, aby kaktus mohl svou energii soustředit na kvetení namísto růstu.
Jakmile se objeví první poupata, je čas postupně přesunout kaktus do teplejšího místa, ale zpočátku se vyhněte místnostem s příliš vysokou teplotou. Tento přechod by měl být pozvolný a teprve s blížícími se Vánocemi byste měli kaktus umístit do teplejšího obývacího pokoje, kde může předvést své květy naplno. Pokud celý proces uspěcháte, o květy pravděpodobně přijdete.
Nekvete? Dejte mu vzpruhu z mléka a jedlé sody
Ale vraťme se k chladné fázi, v níž by měl kaktus nahodit poupata. Pokud ani po dvou týdnech (viz výše) neuvidíte ani jediné, musíte mu pomoci. Rozmíchejte proto v litru vody 100 ml mléka a jednu lžíci sody a použijte jako zálivku jedenkrát týdně. Jde o osvědčený recept mojí babičky, který jí funguje už léta letoucí. Kaktus potom vždycky kvete jako divý.
Zdroj: https://www.southernliving.com/how-to-make-christmas-cactus-bloom-7724675, https://www.canr.msu.edu/news/how_to_care_for_and_reflower_your_christmas_cactus, https://www.marthastewart.com/1534703/christmas-cactus-care
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)