Co dělat, aby Klivie kvetla
Máte doma klivii a neustále nekvete? Pokud ano, rozhodně se vyplatí přečíst si několik dobře mířených rad, abyste dosáhli krásného květu. Kvůli tomu ostatně většina lidí klivii pěstuje. Clivia monista není nijak extrémně náročná pokojová rostlina. Několik pěstebních postupů je ovšem zapotřebí dodržovat. Typické jsou hlavně kvalitní hnojení a v neposlední řadě i správná zálivka či zimní odpočinek. Aspektů je ale mnohem více. Pojďme se na ně podívat mnohem podrobněji.
Stanoviště a podmínky
Pro klivii je ideální poměrně solidně sluncem zalité stanoviště. Je třeba ji ale chránit před ostrým letním sluncem, jež dokáže rostlinu zcela spálit a zdevastovat. V zimním období bohatě postačí teplota pohybující se kolem 15 stupňů Celsia. Často rostlina nekvete právě proto, že se v zimním období nenachází v chladnějším prostředí. Když klivie plně roste, tedy na jaře a v letním období, dopřejte jí maximální zálivku se vším všudy. V tomto momentu se totiž začínají zakládat květy. Od srpna je třeba zastavit přihnojování i zálivku.
Velikost květináče
Jestliže klivie necháte v malém květináči, kde se budou jejich kořínky tlačit na sebe, připravte se, že nepokvetou. Není třeba mít obrovský květináč, bohatě postačí menší nádoba, která bude ale pravidelně zásobena dostatkem hnojiva a minerálních látek. K přesazování se příliš neuchylujte. Doporučuje se přesazovat maximálně jednou za 4 roky. Jen mladší rostliny se přesazují standardně jednou za 2 roky.
Počkejte na kvetení
Budete-li o klivii správně pečovat, můžete se spolehnout na to, že vám opravdu krásně pokvete. Nádherné oranžové kvítky dokonale rozzáří jakýkoli interiér a výborně vypadají i v momentu, kdy rostlinu vytáhnete ven. Návštěvy vám budou závidět pokaždé, když k vám přijdou a uvidí tento kvetoucí skvost, jímž dokáže ohromit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.