Co dělat, aby barborky vykvetly? Jsou krásnou ozdobou vánočního stolu

Barborky

Barborky, to je název pro větvičky utržené ze stromu právě na svátek Barbory, které mají na Vánoce vykvést. Pokud se tak stane, tak se dívka, která je utrhla, do roka vdá. Tak to alespoň říkají staré tradice. Ať už se chcete vdát nebo ne, je dobrý nápad si na Barboru, tedy 4. prosince utrhnout (uřezat) větévku ovocného stromu. Může jít o jakýkoli strom, největší úspěchy ale sklízí větévka třešně. Bílý květ, kterým obroste, připomíná právě svatební šaty. I když se ale vdávat nebudete, můžete získat nádherou dekoraci na vánoční stůl.

Odkud je legenda na barborky

Svatá Barbora byla dcerou tureckého otce. Stala se křesťankou. Kvůli tomu ji dal otec zavřít do vězení. Ta se svého Boha ale nezřekla, a tak ji odsoudil k trestu smrti. Když svatá Barbora mířila na popravu, utrhla si větvičku. Ta uprostřed zimy vykvetla. Barborky, ovocné větvičky, jsou tedy symbolem něčeho nového, symbolizují Ježíše Krista, ale také zimní slunovrat. Právě díky její neústupnosti se stála modlou náročných řemesel (horníků, dělníků, hasičů či hrobníků). Obrací se k ní lidé, kteří chtějí před smrtí dosáhnout klidu.

Barborky

Foto: Pixabay

Utržení barborky

Podle legendy by měly mladé dívky myslící na vdavky utrhnout větývku vlastními zuby. Ne každá dívka se spokojila jen s jednou větvičkou. Pro jistotu si natrhala více. Každá větvička dostala jméno podle nápadníka. Která vykvetla nejdříve, tomu dala dívka přednost. Rozkvetlou barborku si dívka dala za pas, když na Vánoce mířila na vánoční mši. Mladík, který o ni jevil zájem, jí mohl barborku vzít a dát si ji za klobouk. Tak se veřejně přiznal ke své lásce.

Barborky raději řežeme

Dnes už víme, že utržené a uřezané je velký rozdíl. Čím je řez čistší, tím menší je pravděpodobnost jeho hniloby. Proto bychom měli na větvičky vyrazit s čistými zahradnickými nůžkami. Předtím, než větvičky dáme do vázy, nařežeme je šikmým řezem, aby vznikla co největší plocha pro příjem vody. Barborky nechte v chladné místnosti. Teprve 5 až 12 dní před Vánoci je přeneste do místnosti s běžnou pokojovou teplotou.

Barborky by měly zmrznout

Ne každý rok větvičky přemrznou ještě před svátkem svaté Barbory. Proto je dobré je dát po ustřihnutí na noc do mrazáku. Mráz uvolní blokační látky v květních pupenech a je větší pravděpodobnost, že větvička rozkvete. Poté, co rozmrznou, větvičky zešikma seřízněte a ponořte vody o teplotě 60 °C. Poté je celé namočte do vody o teplotě 40 °C po dobu šesti hodin. Mezitím si můžete naplnit vázu vodou, která tak bude mít pokojovou teplotu v době, kdy do ní dáte větévky.

Barborky ve váze

Do vody můžete přidat lžičku cukru – to zajistí vitalitu větviček. Váza by měla stát na světlém místě chráněném před průvanem. Každý den vyměňujte vodu, jednou za čas větvičky zdola seřízněte. Pokud máte příliš suchý vzduch v místnosti, poprašte větvičky vodou z láhve s rozprašovačem. Uvidíte, že na Štědrý den krásně vykvetou.

Zdroje info:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Barborky

https://www.ireceptar.cz/zahrada/aby-barborky-vykvetly-20301128.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!