Co byste měli vědět o hnojení kvasnicemi aneb jak rostlinám nechtěně neublížit
Hnojení kvasnicemi je v poslední době velmi oblíbené. Není divu – jde o levné a rychle připravené hnojivo. A nezáleží přitom na tom, zda použijte droždí čerstvé nebo sušené. Ovšem jak už to tak bývá, není všechno zlato, co se třpytí.
Kvasnice našim rostlinám opravdu prospívají, navíc dokáží upravit žádoucím způsobem i půdní mikroflóru. Leckdy proto máme tendenci používat je nadměrně, navíc také zapomínáme na jedno důležité pravidlo.
Jak na přípravu kvasnicového hnojiva
Nejdříve se podívejme na to, jak se vlastně takové hnojivo z kvasnic připravuje. Opravdu na tom není vůbec nic těžkého. Stačí jen vzít půl kila kvasnic a rozmíchat je v deseti litrech vody. Jakmile budete tohle hnojivo chtít použít, nařeďte ho v poměru 1:10.
Foto: Pixabay
Použít lze i suché kvasnice
Že doma právě čerstvé droždí nemáte? Nevadí. Jednoduše použijte sušené. Potřebovat budete 10 gramů droždí, pár lžic cukru a 10 litrů vody. Nechte dvě hodiny dostát, aby se kvasinky aktivovaly. Zřeďte v poměru 1:5 a zalévejte. Voda pro aktivaci droždí musí být v obou případech teplá, jedině tak se kvasinky dostatečně rozvinou.
Jaká jsou úskalí hnojení droždím
Za tuto výživovou bombu vám budou vděčné opravdu všechny rostliny na zahradě, ovšem jen 3x za sezónu. Častější hnojení by jim spíše ublížilo než pomohlo. A nezapomeňte na to, že kvasnice vytahují z půdy draslík, takže ho tam musíte opět dodat, a to nejlépe zase přírodním způsobem. Skvěle vám poslouží dřevěný popel a to přibližně týden po aplikaci hnojiva z droždí.
Pokud tyto zásady dodržíte, pak bude kvasnicové hnojivo vaší zahradě jen a jen prospívat. Ale jak jsme už řekli – dejte si pozor na to, jak často ho používáte. Mohlo by vám totiž spíš uškodit než pomoci.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/potraviny-uzitocne-v-zahrade/
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)